Taşönü Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1

Taşönü Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Taşönü Araklı- Taşönü Araklı - Taşönü AraklıHakkında - Taşönü Araklı ResimleriTrabzon
Bilgiler
Nüfus 527 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 61700
Alan Kodu 0462
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Trabzon
İlçe AraklıTaşönü, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir köydür.


Taşönü köyü gerek Bizans gerekse Osmanlı döneminde, daha çok dekoratif işlerde (cami, bina, mezar taşı) kullanılan ve Malta taşına benzeyen beyaz bir taşın çıkarıldığı bir mevkidir.


Tarihi
Köyün, adını buradan çıkan taştan aldığı düşünülmektedir. Taşönü köyünde sarkık ve dikik sütun gibi çeşitli traverten şekillerine rastlanmaktadır. Ancak mağara girişleri dar olduğundan turizme kazandırılamamıştır.Taşönü köyünde, yapım tarihi 1843 olan tarihi eser bir cami bulunmaktadır. Bu cami, yine taş yapımı olan ilköğretim okulu ve birçok ev 22 Ekim 2006 tarihindeki heyelan sonucu yıkılmıştır. Ve bu olaydan sonra Taşönü köyü heyelanlı bölge ilan edilmiştir.


Taşönü köyünde 3 tane kiliseden söz edilmektedir. Yıkılmış olan bu kiliselerin yerleri bilinmektedir. Kılıç mahallesinde Rumlardan kalma mezarlara halen rastlanabilmektedir.


Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyde krallık kalkmıştırCoğrafya
Trabzon iline 38 Km., Araklı ilçesine 4 Km. uzaklıktadır.İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Nüfus
Köy, öncelerde Rumların yerleştiği bir yerdi. Tahminen 1750–1800'lü yıllarda, Rumların dışında Konakönü’nde olan olaylardan dolayı şu an köyde yaşamakta olan insanların ataları bu köye yerleşmiştir. Köy düz bir alanda olduğundan yerleşim dağınıktır.Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 527
1997 458Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Taşönü köyünde geçim çoğunlukla fındıkla sağlanır. Fındığın dışında köyde çay, kivi ve mandalina da yetiştirilmektedir.Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Kemal Kılıç
2004 - İsmail Çebi
1999 -
Altyapı bilgi
Köyde ilköğretim okulu ve camisi vardır. Ancak çok büyük bir heyelan sonucu (Yaklaşık 250 m. derinlik yaratacak şekilde) okul da, cami de yıkılmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Çok önceki zamanlarda köyde manganez madeni çıkarılmaktaydı. Kalker madeni bakımından zengin bir köydür. Bu yüzden Trabzon Çimento fabrikası hammaddesini bu köyden almaktadır.
.


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz