Taşpınar Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Taşpınar Köyü Artova - Taşpınar Köyü Hakkında -Taşpınar Köyü Tanıtımı - Taşpınar Köyü Resimleri


Tokat
Bilgiler
Nüfus 254 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 60670
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Artova
Taşpınar, Tokat ilinin Artova ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
taşpınar köyü 1887 osmanlı rus savaşın (93 harbi ) diye adlandırılan ve o zamanın rusyasının katliamlar uyğuluyarak birçoklarınıda sürgüne ve göçe zorladığı dönemde kafkasyanın kabartay balkar cumhuriyetinden sürgüne gönderilen kabartay çerkezlerinden 14 sülalenin bir araya gelerek oluşturdukları köydür.köyde yaşayanların bütünü kafkasyadan gelen kabartay çerkezleri yaşamaktadırlar.asıl adı abuk hable olan köyün türkçe ismini köyün tepe dibinde bulunan yusuf baldanların evinin dibinde bulunan kayanın altından çıkmasından dolayı taşpınar ismini almıştır.suyun özellikle sert olmaması yazları soğuk ve kışları ılık akması ayrıca suyun bir başka özelliğidir. özellikle köyün kuruluşundan bu güne kadar hiç bir adli vakanın olmamasıda, köyün halen kendi örf ve adetlerine bağlı ve gelenek ve göreneklerini yaşattıklarından dolayı ileri gelmektedir.

Kültür
Köy çok eski anadolu yerleşimlerinden olup eski yerleşim kalıntıları köyün arazisi içinde kalmaktadır.Anadolunun islamlaşması sürecinde kafkasyadan gelen çerkesler köye yerleşmişlerdir. Psihalvize, Şıpsi-basta gibi çerkes yemekleri başlıca yemekleridir.Düğün törenleri oldukça gösterişli ve eğlencelidir.Köyün ilginc yönlerinden biriside cenaze defnedilirken kabir içinde agaç yerine toprak kerpiç kullanılmasıdır hemen hemen her evde en az bir mezara yetecek kadar kerpiç hazır bulunmaktadır.

Coğrafya
Tokat iline 43 km, Artova ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 293
2000 254
1997 155

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır ama faal deyil . Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz