Taşpınar Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
taşpınar köyü bilgileri - taşpınar köyü tanıtım - taşpınar köyü resimleri - taşpınar köyü ılıcaTaşpınar, Erzurum ilinin [Erzurum|Aziziye]] ilçesine bağlı bir köydür.

Taşpınar köyünün eski adı Kotanıs'dır. Daha önceleri Ermeni yerleşim birimi olduğu köyün alt bölgesinde bulunan eski Ermeniler'e ait mezar kalıntıları ve kiliseden anlaşılmaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri
Coğrafya

Erzurum iline 110 km, Aziziye ilçesine 95 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 292
1997 248
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Çevre köylerin faydalanması için okul servisi bulunmaktadır. Bazı köyler şöyledir:Erzurum'a bagli Kutdere, Güllüce, Yeşil yayla, Çavuş oğlu, Söğütlü, Geyik ile Bayburt köylerinden Iğdır ve Ağören köyleri, Ilıca Taşpınar köyü Muhlis KOÇAL ve Necmi ÇAKICI ilköğretim okulundan faydalanmaktadır.

Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz