Taşpınar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Taşpınar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Hakkında - Taşpınar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Bilgileri - Taşpınar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Resimleri - Taşpınar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Tanıtımı

Tarihi
Köyün tarihi hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte ilk yerleşim yerinin köyün yaklaşık 2 km batısı olan bugünkü adıyla Eski Yurtlar mevkiidir. Köyün adı ise bugün köyün dışında bulunan bir çeşmeden gelmektedir. Çeşmenin suyu taşların arasından geldiği için Taşpınar adını almıştır. Daha sonra köyün yerleşimi bugünkü yer olmuştur. Köyün yaklaşık 150 yıllık bir tarihi vardır. Nereden geldikleri kesin olmamakla birlikte muhtemelen Balıkesir tarafından geldikleri sanılmaktadır. Diğer taraftan daha eskiden direk orta asyadan (horasan) gelindiğine inanılır. Ayrıca eski tarihlerde mafa adı verilen yerde eski bizans devletlerinin kurulup yıkıldığı kalıntılardan ve çıkan tarihi eserlerden anlaşılmaktadır.
KültürKöyümüz genellikle Türk kültürünü günümüze kadar getiren köyler arasındadır.köylümüz ileri dönük çağdaşlaşma ve yapılaşma faaliyetlerine büyük önem verdiğinden ilçe köyleri arasında gelişmişlik olarak öne çıkmayı başarmıştır.devlet memuru ortalaması fazla olan bir köydür. Genç nüfusun okur-yazar en düşük (%92) lise düzeyindedir.


Coğrafya


Bursa iline 52. mustafa kemalpaşa'ya ise 17 km'dir. Hem bursaya hem de kemalpaşaya ulaşım oldukça kolaydır.köyün yolları Hem bursa yönüne hem de kemalpaşa yönüne Asfalttır. coğrafi olarak genelde dağlık bir araziye sahiptir. çevresi ormanlarla kaplıdır. köyden ulubat göülünü manzarası harikadır. bir de kışın açık ve güneşli günlerinde uludağın seyrine doyum olmaz.ortalama yükseltisi 400-500 metredir.etrafı dağlık olmakla birlikte köyün yerleşim yeri düz bir sahadır.
İklim


ilklim tam bir çeşitlilik iklimidir. yazları serin ve genelde kurak geçmektedir. önceleri bahar ve güz ayları ise oldukça yağışlıydı, ancak son yıllarda ülke genelinde olduğu gibi köydede yağış çok fazla görülmemektedir. . kışın sıcaklığın -7 ye kadar düştüğü görülür. yükseltiye ve ulubat gölüne yakınlığından dolayı kışın nemden dolayı kar yağışını bolca alır.tabi yazın tadı kadar kışın tadı da oldukça güzeldir. kısacası Taşpınar köyünde akdeniz-karasal ve karadeniz iklimi birlikte görülür.
İlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA - İl: BURSAKöy Muhtarı: KEMAL DALKILINÇ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Telefon:
Cep Telefonu:Demografik Bilgiler:Nüfusu:

20001919

19971519


İle Uzaklığı:

102 kmİlçeye Uzaklığı:

17 kmRakım:

m

Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
Yok

İlköğretim Okulu
Var / Faal
PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Yok
Su Şebekesi
Var
Kanalizasyon
Var

Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz