Taşpınar Köyü Terme Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Terme Taşpınar Köyü - Taşpınar Köyü Hakkında - Taşpınar Köyü Tanıtımı - Taşpınar Köyü Resimleri
Tarihi

Köyün adının şimdiki köy mezarlığının olduğu yerde eskiden taş kuyu olduğu söylenir suyunun çok soğuk ve güzel olmasından dolayı TAŞPINAR adını aldığına dair köyün yaşlılarından duyulmuştur.Köyün tarihinin 150 ya da 200 seneye dayandığı daha öncedende ÇERKEZLERİN köy ve çevresinde yaşadığı eski mezarlardan tespit edilmiş olup 400 yıllık geçmişe sahip olduğu tahmin edilmektedir.Bu köy en iyi yerleşik merkezde olup dinlenme merkezıdır.Eskiden 2 köyün bir olduğu taşpınar ayrılarak yukarı taşpınar ve Aşağı TAŞPINAR Olmak üzere ikiye ayrılmış merkezi köy olan Aşağı Taşpınar köyü bu özelliğini hala sürdürmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Köyümüzde çok çeşitli yemekler yapılır, bunlar arasında eskilerden Pancar çorbası dediğimiz kara lahana çorbası ve lahana dolması,goruklu yemeği dingil dediğimiz yemek ,keşkek,mısır unundan yapılan ve turşu kavurmasıyla yenilen poot turşu yemeği,yöresel yemeklerimizden bazılarıdır.

Coğrafya

Samsun iline 50 km, Terme ilçesine 14 km uzaklıktadır.Çarşamba ilçesinede 12 km mesafededir. Ayrıca köyümüzün Samsun Ordu karayoluna mesafesi 3 km ve denize mesafesi yaklaşık 12 km olup köyümüzün girişinde koca yazı diye adlandırılan iki adet merası mevcuttur.Yeşillikler içerisinde tertemiz havası olan ,ağaç zengini fındık bahçeleriyle çevrili köyümüz çok güzel bir mevkiye sahip ve ulaşılması kolaydır. 41°14'24" Kuzey 36°50'24" Doğu koordinatlarında yer almaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 4 metredir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Orta Karadenizin ılık ve nemli havasının etkisindedir.Baharları bol yagışlı geçer ayrıca yazın nemli ve sıcaktır.


Köy Muhtarı: İRFAN UNUTMAZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (362) 898 40 25

Cep Telefonu: 0 543 624 98 73

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 480
2000 440
1997 418

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzde son yıllarda bir numara olan fındık üretimi yarı yarıya azalmış , eskisi gibi çeltik üretimi yapılamamakta olup köylüler seracılık ve sebzecilikle uğraşmaya başlamışlardır.Bahçelerde yetiştirilen ürünler İlçedeki ve Samsundaki pazarlarda satılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi yeni döşenmeye başlamış fakat hala suya kavuşulmamış köyümüzün yolları bazı ara sokaklar hariç asfalttır ,taşımalı sistemle öğretim yapılan ilköğretim okulumuz 5 adet köye hizmet vermektedir. Köyün girişinde yolun iki tarafında olan iki adet köy merası bulunmakta olup hayvancılık için ideal alanlardır.


Köyden Bir Manzara
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz