Tatar Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1

Tatar Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Suşehri Tatar Köyü - Tatar Köyü Hakkında - Tatar Köyü Tanıtımı - Tatar Köyü Resimleri
SUŞEHRİ

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: ALİ YÜKSEL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (346) 316 70 98

Cep Telefonu: 0 (535) 559 70 73


Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 1141

İle Uzaklığı: 164 km

İlçeye Uzaklığı: 24 kmTarihi

Tatar Köyü 9.yy.da Anadolu’dan akın eden diğer Türk boylarıyla birlikte Anadolu’ya gelen Tatar Türkleri cesareti gözü pekliği her türlü lumsuz iklim şartlarına dayanıklılığı daha da önemlisi savaşçılığıyla bilindiğinden hem Selçuklu hem de Osmanlı döneminde öncü,akıncı birlikleri olarak uçbeyleri olarak (sınır koruyucuları) ve posta işleri vb. gibi zor görevleri üstlenmişlerdir.

Tatar köyüne adını veren Tatar beyi; 13. yy. da Osmanlı Devletinin uçbeyi olarak görev yapmışlardır. Aynı zamanda üç devletin sınırlarını oluşturan bu tehlikeli görev yeri şimdiki Şebinkarahisar ilçesi yakınlarındadır. Daha sonraları bu yerden Tatar Köyüne Ceviz deresi olarak bilinen yerine yerleşmişleridir. Üçkardeş olarak gelen bu Tatar Beyleri çok uzun süre (yaklaşık 200 yıl) hayvancılıkla geçimlerini sağlamışlardır. 4000–5000 kıl keçisine sahip oldukları aynı zamanda arıcılıkla uğraştıkları rivayetlerde geçmektedir. Anadolu’nun çeşitli yerlerinden göç eden diğer Türklere kucak açmalarıyla birlikte bugünkü beş mahalleli Tatar Köyü’nü oluşturmuşlardır. Bugün hala Cevizderesi’nde ilk gelen Tatar beyinin kullandığı evinin harabeleri mevcuttur.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.