Tatarcık Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tatarcık Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Tatarcık Köyü - Mihalıçcık - Tatarcık Köyü HakkındaTatarcık, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Tatarcık isminin nereden geldigi bilinmemektedir köyümüzde tatar kökenli hiç aile yoktur,yani bu tatarcıkta tatarlar hiç yasamamışlardır.Tatarcık halkı yuzyıllardır bu topraklarda yasayan "manav(yerli türk)" adlandırılan en eski Türk Boylarındandır. Genelde Eskişehirde yaşayan bu toprakların insanları devletin çeşitli kademlerinde görev yapmaktadırlar.

KÖYÜMÜZDEN YETİŞENLER İLERİ GELENLER
HACIVELİ ÖZYURT(Rahmetli)... AYŞE ÖZYURT (Rahmetli)... ALİ OSMAN ÖZYURT(Rahmetli)... İBRAHİM ÖZER ... AKİLE ÖZER (Rahmetli)... KOCA MUSTAFA (Rahmetli)... EKREM ÖZYURT... ASİYE (ÖZYURT)UZUN... MEHMET ÖZYURT... OSMAN ÖZER... HÜSEYİN ÖZYURT... MENSUR ÖZYURT... MESUT ÖZYURT... RAMAZAN ÖZER...

Coğrafya
Eskişehir iline 95 km, Mihalıçcık ilçesine 13 km uzaklıktadır. KÖYÜMÜZÜN ÜST KISMINDA BULUNAN AÇIK ALAN MADEN OCAGINDAM ASBEST-AMYANT ESKİDEN DİNAMİTLE ÇIKARTILIRDI ve Asbest ya da amyant, ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı lifli yapıda kanserojen bir mineral. Halk arasında ak toprak, çorak toprak, gök toprak, çelpek, höllük veya ceren toprağı gibi isimlerle de bilinir.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 25 KİŞİ
2000 16
1997 26

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2008 YILINDA KEMAL ZİNDAN MUHTAR SECILMISDIR..
KOYUMUZUN ESKİ MUHTARLARLARINDAN BİRİ İBRAHİM ÖZERDİR...
2008 -
2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​