Tatlıkuyu Köyü Ceyhan Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
tatlıkuyu köyü bilgileri - tatlı kuyu köyü tanıtım - tatlıkuyu köyü resimleriTatlıkuyu, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Bir rivayete göre, 1920'li yıllarda, yerleşik hayata geçmek isteyen göçebe Yörükler yerleşmek için arazi ararlar. Mercimek kasabasında oturan yaşlı bir Ermeni şu anda köyün kurulmuş olduğu yeri tarif ederek, bir kuyunun olduğunu söyler ve orayı tavsiye eder. Yörükler orayı beğenir ve yerleşir. Çok kısa zamanda çoğalırlar ve çabuk kurulduğu için köyün ilk adını "Çarçabuk" koyarlar. Daha sonra 1930'lu yıllardaki deprem nedeniyle kuyu suları acılaşır. Yeni kuyular açılır fakat sular yine acıdır. Ancak bir tanesinin suyu tatlı çıkar. Kuyuyu kazan köylü, yukarıda bulunanlara seslenir: "Tatlı kuyu, tatlı kuyu..." Bu sebeple köyün adı "Tatlıkuyu" olarak değiştirilir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri :içli köfte,sıkma ,nogay çayı yüksük çorbası,patlıcnan tavası patlıcan dilmesi
Coğrafya

Adana iline 50 km, Ceyhan ilçesine 15 Km. uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 385
2000 507
1997 427
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde tarım ürünü olarak buğday ve ayçiçeği ekilmektedir.
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz