Tayakadın Köyü Merkez Edirne

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Tayakadın Köyü - Tayakadın Köyü Hakkında - Tayakadın Köyü Tanıtımı - Tayakadın Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: VASFİ BUCAK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (284) 268 62 44

Tayakadın, Edirne ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyde italyan bir kadına ait at çiftliğinin bulunması sebebiyle köyün adı tayakadın olmuştur Bu bilgi yanıltıcı olabilir kesinliği olmamaktadır. Diğer bir bilgiye göre Fatih Sultan Mehmetin süt annesine verilen isim olarak Tayahatun geçmektedir ve daha sonraları tayakadın olarak değişmiştir.

Kültür

Köyün okur-yazar oranı yüzde yüze yakındır. Köyde öss kazanma başarısı her yıl artmaktadır. Trakya gazeteciler derneği başkanı Lütfü KARAKAŞ tayakadın çıkışlıdır. Edirne şehiriçi taşımacılıkta etkin kuruluş serhad birlik kooperatifi büyük ölçüde tayakadınlıların eline geçmiştir. Tayakadın Spor Kulubü 4üncü lige çıkmak için çalışmaktadır.

Coğrafya

Edirne merkezine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 - 1986
2000 - 1812


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık dayalıdır.Genelde ekilen ürünler Buğday, Arpa, Çeltik, Şeker pancarı, Slajlık mısır, ayçiçeği ve son yıllarda kanola tarımınada başlanmıştır. Ayrıca köyde civar köylerede hitap eden oldukça güzel ve gelişmiş yaklaşık 20 kadar dükkandan oluşan bir sanayi sitesi bulunmaktadır. Bu esnafın içinde torna tesviye işleri, [kaynak işleri], tarım alet ve makineleri tamiri, oto tamiri , motorcu, elektrik işleri, parça alım satım işleri, nalbur, mobilya ,marangozluk ile bütün civardaki köylere hitap etmektedir.Köy civarında bulunan fabrikalarda köyün çalışan nüfusuna iş imkanı sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon internet kafe vardır.Köyde lokanta ve seyyar köfteci dükkanı vardır.

web sitesi
http://tayakadin.net


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz