Tazegül Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1

Tazegül Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
tazegül köyü bilgileri - tazegül köyü resimleri - tazegül köyü tanıtım - tazegül köyü resimleriTazegül, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının kışın yetişen bir gül tarafından aldığı söylentisi yaygındır. Köyün geçmişi 1500'lü yıllara dayanmaktadır. İlk kurulum bölgesi Karasu'ya yakın çayırlık bölgede kurulmuş, yılanların istilası sonucu köy boşaltılmış. 2 km kuzey batıya yeni yerleşim kurulmuş. Ermeniler tarafından işgal edilememiş. Köyün adı değişmemiştir. Mart 2004 yılında 5.9 luk depremde yıkılmış ve devlet tarafından afet ilan edilmiş konutlar bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak köy halkı mağdur edilmemiş. Köy halkı devletine milletine minnettardır. Köy 60 hanedir. çÇok göç veren bir köydür. Okuma seviyesi yüksektir. Göç edilen şehirler İstanbul, Bursa, İzmir, Erzurum'dur.
Kültür

Köyün gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Yemekleri; çelecoş, kartol yahnisi, tirit, mercimek tiridi, evelik yemeği, lor dolması, gugul, çılbır yemeği vs.'dir.

Eskiden köy nüfusu kalabalık olduğundan köyler arası maçlar yapılırdı. Artık köy nüfusu azaldığı için takım kurmak bile zorlaşmıştır.
Coğrafya

Erzurum iline 34 Km., Aşkale ilçesine 21 Km. uzaklıktadır. Doğusunda Alaca, kuzeydoğusunda Emrecik, kuzeyde Serçeme, batısında Çayköy ve Şegav, güneybatısında Karabıyık, Güneyinde Kandilli ve Ortabahçe köyü ile sınırdır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 314
1997 291
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüz çok göç vermektedir. İşsizlik oranı diğer köylere oranla çok düşüktür.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Bayram Küçükoğlu
1999 - Vahdettin Çelik
1994 - Vahdettin Çelik
1989 - Zeki Alpagut
1984 - Veysel Gündüz


kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz