Tekçam Köyü Hamamözü Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tekçam Köyü Hamamözü - Tekçam Köyü Hakkında - Tekçam Köyü Tanıtımı -Tekçam Köyü ResimleriAmasya

Bilgiler
Nüfus 35 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 05720
Alan Kodu 0358
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Hamamözü
Web Sitesi [2]

Tekçam, Amasya ilinin Hamamözü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün geçmişi: Gümüşhane ili Kürtün nahiyesi demirciler (Harıd-ı Kebir) köyünden Rum çetelerinin yapmış olduğu zulüm ve baskılar nedeniyle daha güvenli olan Anadolunun iç kesimlerine 1870-1890 gibi göç etmişler ve birdaha geri dönmeyerek buraya yerleşmişlerdir.Yıllar boyunca bu köyde içiçe yaşamışlardır.Bu köyün adının Tekçam olmasının nedeni Rumlardan kaçan halk bir kış günü bu köye gelmişlerdir.Kış mevsimini bir çam ağacının altında geçirmişlerdir.O yüzden köyün adını TEKÇAM koymuşlardır.


Kültür

Köyün kökeni Gümüşhane ilinden geldiği için kültür bakımından Gümüşhaneyle aynıdır. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgili bir nesil yetişmektedirler.Köyümüzdeki eksikll,kleri gün geçtikçe belilemişler ve elele vererek bu eksiklikleri tamamlamışlardır(Cami,Okul).Hiç birşeyi israf etmemeye dikkat etmişlerdir ve durumu iyi olmayan kişiler yerdım etmişlerdir.

Coğrafya

Amasya iline 102 km, Hamamözü ilçesine 18 km uzaklıktadır.Her tarafı dağlık bölgelerden oluşan biryerdir.Köseler köyü ile arasında bir saatlik yol vardır.


Köyün iklimi yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuk geçmektedir.

Nüfus

Köyümüzün nüfusu önceki yıllara göre çok azdır.Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 -

1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol yemişene kadar asvalt olup diger tarafı stablizedir. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz