Tekelioğlu Köyü Salihli Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1

Tekelioğlu Köyü Salihli Manisa konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Salihli Tekelioğlu Köyü - Tekelioğlu Köyü Hakkında - Tekelioğlu Köyü Tanıtımı - Tekelioğlu Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tekelioğlu, Manisa ilinin Salihli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Tekelioğlu; Köyün adının Teke Türkmenlerinden geldiği bilinmektedir. Köyü kuran Tekeli aşiretine bağlı obanın Osmanlı döneminde konar göçer olarak Yazları Afyon yaylalarında kışları ise Manisa övasına geldikleri ve Sultan II Mahmut döneminde kışlak olarak konakladıkları bu bölgeye yerleştirildikleri bilinmektedir. Kesin yerleşme tarihihi 1840-1856 yılları arasında olmalıdır. Tekelioğlu, bağlı olduğu Manisa ilinin doğusunda, Gördes çayı ve yeraltı sularıyla beslenen rezervuara dönüştürülmüş bir tatlı su gölü olan Marmara Gölü’nün kıyısında yer alıyor. Antik Lidya’nın başkenti olan Sart kalıntıları, yakınında Artemis tapınağı, çok sayıda tarihi ve doğal zenginliği barındırıyor. Yörede iklim, Ocak-Şubat aylarında oldukça soğuk ve karlı iken, yazın Ağustos ayında ısı 35-40Cº’ye ulaşıyor. Yörede genel geçim kaynakları bağcılık, meyvecilik, hayvancılık ve pamuk. Bu temel ürünlerin yanında, susam, bakliyat, tahıl gibi çeşitli ürünlerin dönüşümlü olarak ekildiği, kapari gibi doğadan toplanan bazı bitkileri içeren ekolojik tarım yönetiminin Türkiye’de, köyün neredeyse tamamı tarafından benimsendiği ilk örneklerden biri Tekelioğlu. Bu açıdan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile DSİ arasında bir protokol ile düzenlenen kullanma ve içme suyu havzalarının çevresindeki tarım arazilerinde ekolojik tarım yapmanın yararlarının gözlenebileceği bir örnek oluşturuyor.

Ulaşım: Tekelioğlu köyü bağlı olduğu Salihli ilçe merkezine 20 km mesafede. Köyden Gölmarmara-Salihli arabaları 07:00-19:00 arası saatte bir geçiyor. Salihli’de şehirlerarası otogardan her yöne sık sayıda otobüs bulmak mümkün. Ayrıca yine Salihli’de her tür iletişim, sağlık, alışveriş hizmetleri bulunuyor.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Manisa iline 92 km, Salihli ilçesine 20 km dir Marmara gölü kenarında Tarihi Lidya kral mezarlarının olduğu bintepelerin bir kısmı köyün arazisi içindedir. Salihli Gölmarmara Akhisar devlet karayolu köyün batısından geçmektedir. Köyün arazisi düz ova ve cok hafif engebellidir. ekili arazilerin çoğu bağdır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 -393

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz