Teknoloji global krize kafa tutuyor

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Teknoloji global krize kafa tutuyor


Teknoloji çevrelerinin merakla beklediği Tüketici Elektroniği Fuarı CES, geçen hafta ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlendi. Pazarın önde gelen üreticileri, fuarda tanıttığı onlarca farklı kategorideki yüzlerce yeni modelle piyasalarda yaşanan kriz ve durgunluğa adeta meydan okudu.

iPhone: Sıradaki...
Kanadalı RIM (Blackberry), Nokia, Samsung ve LG’nin, Apple’ın iPhone modeliyle rekabet için art arda dokunmatik ekranlı ürün geliştirmesinin ardından, şimdi de ABD’li Palm, “Pre” modeliyle, çoklu dokunmatik ekranlı cep telefonu kategorisine girdi.

İlk kez CES 2009’da sergilenen yeni model cihaz, 3.1 inçlik geniş ekranıyla dikkat çekiyor. 320x480 çözünürlük sunan ürün, 135 gram ağırlığında. Cihazın öne çıkan özellikleri arasında, GPS, üçüncü nesil iletişim, Wi-Fi, Bluetooth 2.1, 8 GB hafıza, müzikçalar ve video oynatıcı gibi teknolojiler yer alıyor.

Basit bir arayüz ile hazırlanan ürün, başta Google, Wikipedia ve sosyal paylaşım ağları olmak üzere internet odaklı bir telefon olarak tanımlanıyor.

Ev telefonunda İPhone!
Yeni nesil ev telefonu olarak NIMble, kablolu ve kablosuz olarak internete bağlanıyor. Üzerindeki 7 inç boyutunda, 800x600 çözünürlükte ekranla internette gezinti ve görüntülü görüşme imkânı sağlayan telefon, dokunmatik ekran özelliğine sahip. Bu cihaz üzerinden haberler, hava durumu, bilgi hizmetleri, eğlence ve çeşitli video içeriği de takip edilebiliyor.

Apple iPhone’un en iddialı özelliği olan çoklu dokunmatik ekranını geliştiren ekibin baş mühendisi Mark Hamblin tarafından geliştirilen bu cihaz da dokunmatik ekran teknolojisiyle birlikte geliyor. Yeni nesil telefonla sesli mesajların e-posta yoluyla paylaşımı da mümkün oluyor.

2009 modası, Blu-ray...
Geçen yılki HD DVD, Blu-ray mücadelesinde kazanan tarafın Blu-ray olması bu yılki fuarda etkisini gösterdi. Panasonic, CES 2009’da dünyanın ilk taşınabilir Blu-ray oynatıcısını sergiledi. 8.9 inç boyutunda renkli ekrana sahip olan ürün, dolu bir batarya ile 3 saat boyunca kesintisiz film izlenebilmesini sağlıyor.

Ethernet bağlantısı ile içerik yüklenmesine imkan tanıyan Blu-ray oynatıcı, dijital fotoğrafların gösterimi için de özel bir program kullanıyor. Bu sayede cihazın dijital çerçeve olarak kullanılabilmesi de mümkün oluyor. Yeni model cihaz hafıza tarafında da SD kartı destekliyor.

En ince Blu-ray geldi
CES 2009’da onlarca yeni ürünü tanıtarak dikkatleri üzerine çeken Güney Koreli üretici Samsung, Blu-Ray oynatıcı alanında ‘ince’liğiyle dikkat çeken ürünü sergiledi. BD-P4600 adlı oynatıcı, 4 santimetre kalınlığında. Blu-Ray disk girişi için açılıp, kapanan bir bölüm yerine, disk yuvası kullanıyor. Kablosuz internet tarafında Wi-Fi şebekesi üzerinden bağlantı desteği sunan yeni model ürün, bu sayede online radyo üzerinden müzik dinlenmesinin, film-müzik ve dizi yüklenmesinin önünü açıyor.