Teknolojinin freni patladı: 2 TB'lık hafıza kartları

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Teknolojinin freni patladı: 2 TB'lık hafıza kartları

Sony-Sandisk ortaklığı ve SD Card Association, hafıza kartlarının kapasitesini potansiyel olarak 2 TB'a kadar yükseltebilecek formatlar geliştirildiğini açıkladı.
Bir posta pulundan daha büyük olmayan hafıza kartları, henüz sabit disk sürücülerin bile erişemediği bir boyut olan 2 TB'a (yazıyla Terabyte) çıkmaya hazırlanıyor. H

em Panasonic'in üye olduğu SD Card Association (SCA), hem de Sony-SanDisk ortaklığı, hafıza kartlarının kapasitesinin 2 TB'a kadar çıkmasını temin eden yeni kart formatları geliştirdiklerini açıkladı.

SCA'nın geliştirdiği yeni format, SDXC (SD eXtended Capacity - Genişletilmiş Kapasiteli SD) adını taşıyor. Saniyede 300 MB veri aktarımı yapabilen SXDC kartlar, 64 GB ile 2 TB arasındaki büyüklükleri destekliyor. Panasonic, cihazlarında SXDC'nin kullanımını destekleyeceğini ve 2009 içinde piyasaya 64 GB'lık bir SDXC kart süreceğini açıkladı. 2 TB kapasiteye ise "zaman içinde" erişilecek.

Bu açıklamanın neredeyse hemen ardından, Sony ve SanDisk de, Memory Stick PRO'ları 2 TB üst sınırına ulaştıracak yeni bir format geliştirdiklerini ilan ettiler. Şimdilik "Memory Stick format for Extended High Capacity" ("Yüksek kapasite için genişletilmiş Memory Stick formatı") adını taşıyan formatın lisansı, 2009 yılında alınacak.
 

#2


Vayy canına :eek:nline2long: şaşırdım ya h.d.d lerde neysede eşşek kadar şeyler ssd lerde olsada şaşırırdım biraz ama hafıza kartları ve 300 mb aktarım hızı manyaq :gun_bandana: