Telefonunuzun şarjı çabuk mu bitiyor?

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Telefonların fonksiyonel özelliklerinin hızla artmasına karşın mobil cihazlarda kullanılan pil teknolojisinin oldukça gerilerde kalması, kullanıcıların tüm bu özellikleri kullanırken bir kez daha düşünmelerini yol açar hale geldi. Özellikle 3G, GPS, Wi-Fi gibi özellikler şarj tüketimi konusunda önemli bir etken olarak dikkat çekiyor. İşte en gerçekçi verilerle bir akıllı telefonda şarj tüketim değerleri...
Bekleme Modu
Üreticiler telefonların pil sürelerini açıklarken, bekleme modunda ne kadar süre şarj edilmeye ihtiyaç duymadıklarını açıklarlar. Yüzlerce saat olarak ifade edilen bu değerler, telefon üzerinde yaptığınız her işlemin, bastığınız her tuşun ardından eksi olarak kayıt edilir. Ve sonuçta kullanıcıya kalan birkaç günden daha uzun değildir. Görselde LCD'nin kapalı olduğu ve sadece şebeke fonksiyonlarını yerine getirdiği durumdaki tüketim değerleri gözleniyor.


Şebeke Modu
Telefonunuzda eğer 3G desteği mevcutsa ve kullanma izni aktif halde ise bu durum, şarj sarfiyatını artıran önemli bir etken olarak dikkat çekecektir. Yalnızca GSM şebekeleri kullanım durumu ile 3G aktif edildiği durum arasındaki fark, telefon bekleme modunda olduğunda çok farklı değil. GSM şebekelerine bağlanıldığında 0.62W olarak ölçtüğümüz değeler, UMTS üzerinden bağlandığında çok fazla değişmeyerek 0.63 W ile 0.64 W arasında seyrediyor.


Yazan: Ahmet Gözütok
SDN - shiftdelete.net