Tepecik Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1

Tepecik Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
tepecik köyü bilgileri - tepecik köyü tanıtım - tepecik köyü resimleri - tepecik köyü pasinlerTepecik, Erzurum ilinin Pasinler ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

tepecik köyünün 2km kadar doğu tarafına düşen iki tepenin olduğu bölgede olan bu köy eski ismi (gılgıla)gökyüzü afeti olan hortum tarafından harabe edilmiş olup yenisini kalan nufus simdiki tepeye kurulmuş adına tepecik denmiştir.

Coğrafya

Erzurum iline 48 km, Pasinler ilçesine 9 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 316
1997 436
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

1947 yılında 5. sınıfa kadar ilk öğretimlik okul yapılmıştır.Köyün icme suyu artizyen kuhyulardan saglanmaktadır.1999 yılında muhtar HİKMET KARSLI muhtar olmup ve hemen çalışmalara başlamıştır.İlk önce köyün kanalizasyonları yapılıp sonra evlerin tümüne su alınmıştır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolunu da asfaltla yaptırmıştır.Köyün camisi onarılıp caminin minaresi de yaptırılmıştır.Sonra muhtar odası ve köylüler ve misafirler için konak yaptırılmış.Köyde elektrik, sabit telefon vardır.Ptt şubesi yoktur, ancak ptt acentesi vardır.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.


kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz