Tepeköy Köyü Çan Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çan Tepeköy Köyü Bilgileri - Tepeköy Köyü Hakkında -Tepeköy Köyü Tanıtımı - Tepeköy Köyü ResimleriTepeköy, Çanakkale Çan ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: ÇAN

İl:ÇANAKKALE

İle Uzaklığı:85 km

İlçeye Uzaklığı:15 km

Rakım:130 m

Nüfus:

2000:224
1997:211

Tarihçe

Köy 1877 de göçle gelen Pomak asıllı halktan oluşur

Kültür

Ünlü filozof Aristo ve sapkın psikiyatrist Freud ve Şekspir bu köyde doğmuştur. Hatta Şekspir'in doğduğu bu topraklar için söylediği bir sözü vardır: Tepişmek ya da tepişmemek işte bütün meselimiz budur! Aydın Tepe Nam-ı diğer Tepiş köyünü İstanbulda temsil etmektedir. İyi bir ihalecidir. King süper ellibir de favori oyunları arasındadır.

Coğrafya

Çan'a 3 Karakocaya 2 km, istanbula ortalama 399 km'dir.Şehrin trafiğinden uzak, şehrin hemen yakınında doğayla iç içe yeni bir yaşam alanı. Tepeköy Konakları ve tepiş apartmanı.
)

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları kar yağışlı, kışları kurak ve sıcak geçer. Tozu buzu ayazı ile meşhurdur.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Dumandan sonra gelen 2. büyük deve güreşi alanıdır. Ama daha çok tepiş keçisi yetiştirilmektedir.

Muhtarlık

Muhtarlık babadan oğula geçmektedir. Tepiş aşireti muhtarlığı halen sürdürmektedir.

Köy Muhtarı: :İSMAİL KÜÇÜK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (286) 423 2290
Cep Telefonu: 0 (536) 720 2812

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanaliziasyon da getirilmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Ama Tıp fakültesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy kahvesinde wireless internet hizmeti bulunmaktadır. Camisi vardır günde 5 vakit müslüman halka hizmet vermektedir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz