Tepeyolaltı Köyü Osmancık Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Osmancık Tepeyolaltı Köyü - Tepeyolaltı Köyü Hakkında - Tepeyolaltı Köyü Tanıtımı - Tepeyolaltı Köyü Resimleri
İlçe: OSMANCIK

İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: ADEM ERTÜRK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (364) 633 20 37

Cep Telefonu:
0 (542) 835 53 84


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000
600

1997
618


İle Uzaklığı:
96 km

İlçeye Uzaklığı:
35 km

Rakım:
890 m


Tarihi

osmanlı devleti zamanındaki adı tepe tahte tarik kariyesidir.ismi geçen tarik:(yol)ipek yada baharat yolunu kast ettiği söylenmektedir.bölgede türklerden önce yaşayanlara ait kalıntılar bulunmaktadır.medeniyet seviyesi itibarıyla bi hayli ileride olduklarıda görülmektedir.yapılan kazılarda yer altında su şebekesi oldugu ve bugün bile bazı kısımlarını kalıntılarında su bulunmaktadır.


Kültür

Anadolunu bazı ksımlarındaki düğünlerde oynan sinsin yada simsim oyununa burda da rastlanmaktadır.düğünler nerdeyse olimpiyat havasında geçer.maraton koşu yarısı yapılır birinci gelen horozu kazanır.ikinci ve üçüncüyede ödüller verilir ama bahse konu olan horozun kazanılması olayıdır. ayrıca eskiden at yarışlarıda yapılıp çeşitli ödülleride verilirmiş. atıcılık yarışması halen devam etmektedir. Bu yarışmalar yapıldıktan sonra damat giydirme törenleri yapılmakta takı töreni köy meydanında yapılmaktadır.eski adetlerde bu törenin hemen sonrasında damadın omzun tabanca atışları yapılmaktaydı.köy heyeti ve 12 ihtilalinden sonra iptal edildi. bir başka iptal edilen ve yörede davul zurna eşliğinde oynanan teke bıçak oyunudur.Bu oyunu halen köyün yaşlıları bilmekte fakat genç nesil bilmemektedir.

Düğünnlerde yakın cıvar köylerde davet yapılarak karakucak güreşleri yapılmaktadır.düğün yemeği heryerde olduğu gibi keşek tir.


Coğrafya


Çorum iline 96 km, Osmancık ilçesine 35 km uzaklıktadır.Yer şekilleri bakımından dağlık ve nisbeten de olsa engebeli bir yapıya sahiptir.Orman alanları çok geniş olmakla beraber tarım alanları da bir okadar fazladır.Çevresindeki köylere yakın olması münasebetiyle diğer yerleşim merkezleriyle iyi ilişkiler yürütmektedir. Coğrafik ve Jeopolitik açıdan çok önemli bir konumdadır.Çorum'un diğer ilçelerine ve köylerine kolaylıkla ulaşım ve erişim sağlanabilmektedir.Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Adem Ertürk
1999 adem ertük
1994 yaşar şentürk
1989 yaşar şentürk
1984 yaşar şentürk

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi , YerelNet

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.