Tepsicik Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
tepsicik köyü bilgileri - tepsicik köyü resimleri - tepsicik köyü tanıtımTepsicik, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

ismail ağa ve 4 oğlu ile karsın arpaçaya bağlı möküs köyünden gelerek tepsicik köyüne yerleşmişlerdi köyün ana dili dadaşcadır
Kültür

köyün ana dili dadaşcadır Köyün gelenek,ve görenek at yetiştiriciliği cirit at yarışları düğünü olacak damadı 20 gün 1 ay süreyle davetlerde gezdirip bar oynarlardı yemekleri kuzu buruyanı. tava köftesi. su böreği.hingel. . hasıta. haşıl.siron.kuymak.yufka gevreği.Ayrıca mantarın merkezi konumundadır.Her derde deva sayılabilecek şifalı soğuk sularıyla da meşhurdur.köyümüzde gizli bir cdoğa harikası dipsiz göl vardır.Köyümüzün sazlığında yaban ördeği yetişmektedir.Yaylalarıyla meşhur olan köyümüzde besicilk ve üreticilik yapılmaktadır.Tarım ürünlerinde arpa,buğday,çavdar,yonca,fig hayvan yetiştiriciliğinde çok yağlı ve yumuşuk otlarıyla da meşhur bir köydür.
Coğrafya

Erzurum iline 45 km, Aşkale ilçesine 55 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 240
2000 203
1997 165
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca her taşı altın değerindedir.öyleki köy çevresin de hazine bulmak için kazmadık yer kalmamıştır.
TEPSİCİK KÖYÜ
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - H.osman Ülker
2004 - H.osman Ülker
1999 - H.osman ülker
1994 - mikail yıldırım
1989 - h.nuri ülker
1984 -
1968 - ali yeşilyurt

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.bir hemşireli sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.cami 2009 yılında muhtarlık tarafından yenilenerek daha modern hale getirilmiştir.


kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz