Tetemeçele Köyü Merkez Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bolu İli Köyleri - Tetemeçele Köyü- Tepeköy Köyü Hakkında - Tepeköy Köyü Tanıtımı - Tetemeçele Köyü Resimleri
Bolu

Bilgiler
Nüfus 218 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 14030
Alan Kodu 0374
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Bolu
İlçe Merkez
Tetemeçele, Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
köye ilk yerleşenlerden birisinin çok kekeme olduğu ve kekemeliğini anlatırken kendisi için ben tetemeyim dediği ve herkesin o köyü tetemenin köyü olarak bildiği çeletepesi eteklerinde olduğu için isminin tetemenin çelesi dendiği yıllarca söylene söylene tetemeçele olarak kısaltıldığı rivayet ediliyor.

Kültürü
Yemekleri: Kedibatmaz, höşmenim, ekmek aşı, yayla çöreği, cevizli çörek, aşure, bulgur pilavı, tarhana çorbası, erişte makarnası (kesme makarna), mısır unundan kavut, lokum, kabaklı gözleme, mantarlı tepsi böreği, samun ekmek (patatesli), el mantısı, löpleme cük makarnası, fındık makarnası.

Tatlıları: Un helvası, kabak tatlısı, elma-armut tatlısı, nişasta helvas ve hoşaflı bakla.


Coğrafya
Bolu merkezine 22 km uzaklıktadır. Bolu merkezden kuzeye doğru yol aldığınızda sizi uzun bir rampalı yolculuk bekliyor.rampa bittiğinde dağın tepesinden ovaya baktığınızda dağınık halde köyler göreceksiniz.bu ovada 5 tane çele vardır.tetemeçele bunlardan birisi.dünyanın en güzel manzarası seyredilmek ististeniyorsa, kar ilk yağdığında çeleyi yukarıdan görebilecek bir yere çıkmak yeterli olacaktır. Her tarafı yeşil ormanlarla kaplı cennet köşesi Türkiye'nin güzelliğine güzellik katmaktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 218
1997 212

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarıma ve kümes hayvancılığına dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları


((2009)) - rafet sınmaz

2004 - orhan yılmaz
1999 - orhan yılmaz
1994 - ahmet yılmaz
1989 - mehmet toksoy
1984 - ali yılmaz
Altyapı bilgileri Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz