The Sims 3: Late Night Expansion Pack Oyunu

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
The Sims 3 - Late Night Expansion Pack Oyun İncelemesi - Late Night Expansion Pack Oyun Tanıtımı - Late Night Expansion Pack Oyunu Hakkında - Simülasyon Oyunları

The Sims 3, 2009 yılının Haziran ayında satışa sunulduğunda korsandan büyük bir darbe almasına rağmen yüksek puanları ile iyi bir satış başarısı elde etti. Kendi insancıklarının hayatlarını kontrol etmek isteyen milyonlarca oyuncu, çok büyük bir topluluk oluşturarak kendi yarattıkları içerikleri paylaşmaya başladı. Electronic Arts’ın kendi stüdyosu olan The Sims Studio ise daha önceki oyunlarda da olduğu gibi, yeni içeriklere sahip olmak isteyen The Sims 3 sahiplerini mutlu edebilmek için çalışmalara başladı. World Adventures ve Ambitions’dan sonra The Sims 3 için çıkartılan üçüncü ek paket Late Night ile sizleri yeni maceralar bekliyor.

The Sims 3: Late Night ek paketi ile birlikte The Sims 3 dünyasına eklenen yeniliklere kısaca değinelim. The Sims 3 dünyası dememin nedeni, eklenen yeniliklerden çoğunun sadece The Sims 3 için yeni olması. Mesela apartman yaşamı, olağanüstü canlılar ve ünlülerin dünyası gibi içerikler Late Night’ın temel özelliklerini oluştursa da The Sims serisi için ilk defa karşılaştığımız yenilikler değil. Buna rağmen Late Night’a The Sims 3 için çıkmış en başarılı ek paket diyebiliriz. Çünkü The Sims 3 seven oyuncuları daha uzun bir süre oyalayacak ve farklı deneyimler yaşatacak değişiklikler barındırıyor.
The Sims 3: Late Night’a başlayınca ilk göze çarpan gelişme karakter yaratma ekranında karşınıza çıkıyor. Artık Sim’lerinizin kas yapısını, daha doğrusu görünümünü değiştirebiliyorsunuz. Önceki özellikler olan şişmanlık ve kas derecesinin yanı sıra kasların ne kadar belirgin olacağını da belirleyebiliyorsunuz. Bu sayede Amerikan güreşinde gördüğünüz kaslı karakterleri yaratabiliyorsunuz. Hatta kadın karakterler için göğüs büyüklüğünü belirleyen yeni bir derecelendirme çubuğu daha eklenmiş.

Yeni yararttığınız Sim’lerinizi ya da eski haritalardaki ailelerinizi aldıktan sonra yeni şehriniz olan Bridgeport’a taşınmanın vakti geliyor. Bridgeport, Late Night ile birlikte gelen, yüksek binalara, şaşaalı yapılara ve gece klüplerine sahip güzel bir şehir. Şehirde taşınacak yeni bir yer bakarken ilk fark edeceğiniz şey apartmanlar olacaktır. Bridgeport’taki evlerin çoğu apartmanlarda bulunuyor. Artık kendinize ufak bir stüdyo daire ya da lüks bir apartman dairesi kiralayabiliyorsunuz. Daha önce The Sims 2: Apartments ile tanıştığımız bu yenilik ile birlikte asansörler de kullanımınız için hizmetinize sunuluyor. Ayrıca görüntülü kapı telefonu sayesinde, evinize gelen misafirleri kabul edip etmemek sizin elinizde oluyor. Her ne kadar apartman yaşamı kulağa hoş gelse de, apartmanın diğer bölgelerine erişememek, her apartmanın taşınılabilecek tek bir daireye sahip olması ya da diğer apartman sakinleri ile etkileşime girememek gibi özellikleri nedeniyle fazla çekici gelmiyor. Mesela rock grubunuz ile gecenin 3’ünde yeni besteniz üzerinde çalışırken, rahatsız olan bir komşunuzun kapınıza dayanması ya da alt kattan süpürge sapı ile vurması oldukça hoş olurdu.Apartmanların en büyük artısı şehrin göbeğinde olmaları. Bu sayede her yere hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Zaten Bridgeport’un metro istasyonları da bulunuyor, yürümek istemeseniz bile bu istasyonları kullanarak hızlıca ışınlanabiliyosunuz.

Gün bittiğinde hayat Bridgeport’ta yeni başlıyor. Barlar ve gece klüpleri yeni Sim’lerle tanışmak, oyunlar oynamak ve yeni maceralara yelken açmak için iyi bir fırsat. Bazı mekanlar tamamen halka açık oluyor ve bu tip yerlerde dart, shuffle board ya da arcade oyun makinalarıyla oynayarak vakit geçirebiliyorsunuz. Gece hayatının asıl can alıcı noktasını VIP mekanlar oluşturuyor. Bu tip yerlerin kapısı kordon ile kapatılıyor ve görevli bir kişi başında bekliyor. Girebilmek için yeterli miktarda üne sahip olmanız, rüşvet vermeniz ya da gizlice sızmaya çalışmanız gerekiyor.

Ne kadar ünlü olduğunuz, beş yıldızlık bir bar ile gösteriliyor. Ünlülerle karşılaştığınızda onlardan imza isteyebiliyor ya da onları etkilemeye çalışabiliyorsunuz. Elbette genellikle size yüz vermiyorlar. Fakat yılmayarak ünlü arkadaşlar edinmeye, gecelerin vaz geçilmez adamı olmaya ve resimleriniz çekilmeye başladığında siz de ünlü olmaya başlıyorsunuz. Bu sayede bu özel mekanlara giriş hakkı kazanıyorsunuz ve uykusuz geceleriniz artmaya başlıyor. Ayrıca ününüz arttıkça paparazziler tarafından takip edilmeye ve fanlarınız tarafından sıkıştırılmaya başlıyorsunuz (The Sims 1: Superstars ile benzer özellikler eklenmişti).

Ünlenebilmek için ünlü kişilerle arkadaş olmak zorunda değilsiniz. Bunu, kariyerinizde zirveye tırmanarak da yapabilirsiniz. Başarılı bir aktör olmanız ya da iyi bir müzisyen olmanız yeterli olacaktır. Müzik demişken, Late Night ile birlikte artık kendinize ait bir rock grubu kurabiliyorsunuz.

Geceleri dışarı çıkarken yakın arkadaşlarınızla birlikte takılabilmenizi sağlayan bir gruplaşma sistemi bulunuyor. Bu sayede insanları kendi grubunuza ekleyerek çeşitli aktivitelere katılabiliyorsunuz, rock grubu kurmak gibi. Grubunuzdakilerin müzik alanında en azından bir skill puanına sahip olması gerekiyor. Herkes bir enstrüman seçiyor ve grubunuza bir isim vererek müzik kariyerinde ilerlemeye başlıyorsunuz. Ünlendikçe daha iyi yerlerde sahne alabiliyor ve insanlar tarafından yoğun bir ilgi görmeye başlıyorsunuz. Ünün ardından doğal olarak para da birlikte geliyor.

Tüm bu gece hayatında barmenler de kendine bir yer edinmiş. Barlarda insanlara içki sunarken yaptıkları şovlarla izleyenleri eğlendirmeyi başarıyorlar. Ayrıca bara tek başınıza oturup içerken sizi dinleyerek arkadaşlık yapıyorlar. Eğer isterseniz bir kaç şişe kırdıktan sonra siz de barmenliği öğrenebiliyorsunuz.The Sims 3: World Adventures ile gelen mumyalardan ve The Sims 3: Ambitions ile gelen robotlardan sonra sıra vampirlere geldi. Late Night’ın bir diğer büyük özelliği, oynanışı da değiştiren vampirler oluyor (Vampirlere The Sims 2: Nightlife’ta da rastlamıştık).

Vampir derken akla geceleri dışarı çıkan, kana ihtiyaç duyan ve özel güçlere sahip olan canlılar geliyor. Late Night’taki vampirler de aynı bu özelliklere sahipler. Vampir olan bir Sim ile tanıştığınızda ondan ısırılmayı isteyerek vampire dönüşebiliyorsunuz. Yani kendi isteğiniz dışında zorla vampir olmuyorsunuz.

Vampir olduğunuzda yeni bir deri ve göz rengine sahip oluyorsunuz. Bu görsel değişiklerden başka asıl önemli olan, özel güçlere de sahip olabilmeniz. Diğer kişileri sizi sevmeleri için etkileyebiliyor ya da onların düşüncelerini okuyabiliyorsunuz. Skill’lerinizi daha hızlı geliştirebiliyor ve geceleri çok hızlı koşabiliyorsunuz. Bunların haricinde beslenebilmek için doğal olarak kana ihtiyaç duyuyorsunuz ve gittiğiniz mekanlarda kızılötesi görünüm ile kimlerin daha doyurucu olduğunu görebiliyorsunuz. Vampir olmanın bazı dezavantajları da bulunuyor. Gündüzleri dışarı çıktığınızda güneş ışığı yüzünden buharlaşmaya başlıyor ve bayılıyorsunuz. Ya da acıktığınızda kanını emebilecek Sim’lere ihtiyaç duyuyorsunuz. Gündüzleri dışarı çıkamadığınız için bazı meslek dallarında çalışamıyorsunuz.Her şey bir yana, Late Night ile birlikte gelen tonla yeni eşya sizi bekliyor. Jakuziler, beyaz eşyalar, parti araçları, vampirler için özel tasarlanmış tabutlar ve bunlar gibi pek çok yeni içerik The Sims 3’ten alacağınız keyfi arttıracaktır. Hatta asansör bile satın alabiliyorsunuz fakat sadece apartmanlara inşa edilebiliyor. Ayrıca evinizde kalan ve sadece size hizmet eden bir uşak tutabiliyorsunuz. Uşağınız size masaj yapıyor, evi temizliyor ya da bozuk eşyalarınızı tamir ediyor. Dekorasyon konusunda da yuvarlak köşelere sahip havuzlar yapabilmek ya da daha önemlisi tek duvara birden fazla resim asabilmek gibi yenilikler yapılmış. Hatırlarsanız eskiden, astığımız tek bir resim yüzünden duvarın diğer boşluklarını kullanamıyorduk. Artık resimleri yukarı ve aşağı kaydırarak konumlandırabiliyor ve tarzınıza göre birden çok resim ile dekore edebiliyorsunuz.

The Sims 3: Late Night, belki daha önce The Sims serisini oynamayı sevmeyen bir kişinin fikrini değiştirmeyecektir fakat The Sims 3’ten sıkılmaya başlayan bir kişiyi tekrar oyuna bağlamaya yetecektir. En temel özellikleri, seriye daha önce eklenmiş şeyler olduğu için sizi çok heyecanlandırmayacaktır. Buna ek olarak, asansörler, sevgilinizle fantezi yapmak dışında hiç bir işe yaramıyor. Keşke komşuluk ilişkilerine de sahip olabilseydik. Yine de Late Night ile birlikte The Sims 3’ten alacağınız keyif artacak ve sunduğu yeni oynanış ile uzun bir süre sizi oyalayacaktır.