Tırazlar Köyü Sarıgöl Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sarıgöl Tırazlar Köyü - Tırazlar Köyü Hakkında - Tırazlar Köyü Tanıtımı - Tırazlar Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: MEHMET SARIHAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (236) 867 29 73

Cep Telefonu:
0 (532) 674 94 84

Tırazlar, Manisa ilinin Sarıgöl ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

ASKER UĞURLAMA: Çevrede askerlik çağına gelenler, ilçede ve köylerinde sevk gününden üç gün önceden davul-zurna eşliğinde eğlenceler yapılır. Asker ailelerince asker olacak gençlere yemek verilir. Askere gidecek gençler ve arkadaşları köyde ev ev dolaşarak davul eşliğinde oynarlar ve para toplarlar. Askere giden gençlere uğurlama günü sabahı camide topluca dualar okunarak uğurlama yapılır.

Coğrafya

Manisa iline 143 km, Sarıgöl ilçesine 2 km uzaklıktadır. Gediz grabeni üzerinde bulunup alüvyal dolgu sahası üzerinde bulunur. Yeraltı suyu bakımından oldukça zengindir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.Yağışlar ekseri yağmur, Aralık ve Ocak aylarında kar şeklindedir. insanları çok sevecen ve çok sıcak kanlıdır.

Nüfus :2000 - 1268

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım çeşidi olarak köyde üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır.Köyün her yerinde muhteşem üzüm bağlarını görmek mümkündür.Tüm köy halkı Türkiye'nin en güzel üzümlerini büyük bir özen ve emekle yetiştirmektedir.Yetişen bu üzümler, üzüm işletmelerinde işlendikten sonra Türkiye'nin dört bir yanına gönderilir.Ayrıca Avrupa'nın önde gelen ülkelerine de ihraç edilir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz