Tiyatroda Işık Kaynakları

#1
Sponsorlu Bağlantılar
IŞIK KAYNAKLARI


Flood En basit ışık kaynakları floodlardır Gövdesinin içinde lambası ve bir yansıtıcısı (reflektör) bulunur Sağa sola ve yukarı aşağı,hareket ettirilerek ışığın yönü ayarlanır Işığın büyüklüğünü veya şeklini ayarlamak için her hangi bir mekanizma bulunmaz. Işığın kapladığı alan ve dolayısıyla ışığın büyüklüğü floodun odaklandığı nokta arasındaki mesafeyle doğru orantılıdır.

Kontrol edilmesi güç olan bu ışık kaynağı bu bakımdan sıklıkla kullanılmaz. Flood sahne üzerinde kullanılınca ışığın yayılması durdurulmakta ve buna bağlı olarak maskelenmesi gereken bölgeler fazla ışık almaktadır. Sahne yanlarında kullanılınca ise kanatlarda aynı sorun ile karşılaşılmakta ve portal aktörden daha fazla ışık aldığı için seyircinin dikkati partal üzerine yoğunlaşmaktadır.


Eski floodlarda yuvarlak, vidalı tungsten ampuller ve küresel reflektörler kullanılırdı Günümüzde üretilmemelerine rağmen İngiltere’de floodlar 200, 500 ve 1000 watt olarak stantart hale getirilmişti. Burada sözü edilen kullanılan yüksek wattlardır Gücü daha düşük ampullerinde kullanılması mümkündür Düşük güçte ampülerin kullanılması küçük sahneler için uygun olmaktadır Floodlar sadece parlak ışık ürettikleri için kullanılmazlar. Farklı wattlardaki floodlar farklı şekillerde reflektör kullanırlar ve buna bağlı olarak farklı ışık dağılımları farklılık gösterir.

Örneğin: Eski stantart 1000 watt flood aynı uzaklıktan 500 watt flooda göre daha büyük alanı kaplar.
Çizgisel Flood Uzun bir ampul yatay ışık ve ince bir ampul ile uygun tasarlanmış reflektör dikey ışık üretimini sağlar Böylece tungsten-halogen ampuller sahne gerisi perdelerin aydınlatılması kullanılır. Stantart kullanım 1 kilowatt olmasına karşın küçük sahnelerde 500 watt kullanıldığı görülmektedir Sahne küçüldükçe güç de buna bağlı olarak düşürülebilir.

Sıralı Flood Flood ışık kaynakları üretim aşamasında yan yana sıralanır ve farklı renklerde kullanımı mümkün kılmak için iki, üç ve dört elektrik kablosuyla beslenebilirler Bu tür ışık kaynakları sahne üzerinde kullanılırsa “batten” (pervaz) veya “border lights” (sınır ışığı) eğer sahne önünde kullanılırsa “footlights” (alt ışık) adını alırlar, eğer sahnenin başka bir bölümünde kullanılırlarsa ise ismi “electrics groundrow” olur.

Özetlemek gerekirse: Flood ışık kaynakları perdeler, gökyüzü gibi büyük alanların aydınlatılmasında kullanılmaktadır Asıl oyun alanını aydınlatmakta kullanılmazlar.