Tohum-Toprak Oyunu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tohum-Toprak OyunuKıbrıs Türk Devlet Tiyatroları

Düzenleyen: Zerrin Akdenizli
Tohum Toprak

Yöneten: Zerrin Akdenizli
Dramaturg : İbrahim Altıok
Dekor Tasarımı: Yalçın Arıcı, Mehmet Isırgan
Kostüm Tasarımı: Gülsen Dünki
Işık: Mustafa Kral, Hayali Okuyucu
Müzik Seçimi: Engül Atamert
Efekt tasarım: Levent Akman

Oynayanlar:
Kemal Tunç,
Mehmet Ulubatlı,
Yılsay Özbudak,
Cansev Günsoy,
Ertaç Hazer,
Derman Atik,
Özlem Özkaram,
Buğra Gülsoy,
Nergül Tuncay,

Oyunda şiirleri kullanılan şairler : Barış Burcu, Bertolt Brecht, Ergin Yıldızoğlu, Faize Özdemirciler, Feriha Altıok, Fikret Demirağ, Filiz Naldöven, Hakkı Yücel, İbrahim Aziz, Mehmet Levent, Mehmet Yaşın, Mustafa Gökçeoğlu, Nazım Beratlı, Neriman Cahit, Neşe Yaşın, Nice Denizoğlu, Özker Yaşın, Tamer Öncül, Ümit İnatçı, Yannis Ritsos (Not : Şair isimlerindeki düzenleme alfabetik sıraya göre yapılmıştır.)
--------------------------------------------------------------------------------


Konusu:
“HER ŞEYE KARŞIN!”
Direnci, umudu, mücadeleyi, azmi içinde barındıran bir sözdür 'her şeye karşın'…'Her şeye karşın' tiyatro yapmak bizim için önemlidir, gereklidir, kaçınılmazdır.

Sokak Tiyatrosu da işte böyle bir inancın içinden doğdu. Sahnesizliğe rağmen tiyatro yapma gerekliliğinden, sorumluluk bilincinden, yoksunlukları zenginliğe çevirme isteğinden…
Oyunumuzun biçimini “sokakta oyun” şekline dönüştürürken içeriği de kendiliğinden oluşuvermişti. Coşkusu, hüznü, hayal kırıklıkları, parçalanmışlığı, hesaplaşmaları, mutluluğu ve acılarıyla bir Kıbrıs… Umudu, inancı ve direnci ile 'her şeye karşın' bir Kıbrıs…

Adamızda olup biteni anlatmak; yeniden insanımıza olan inancımızı tazelemek istiyorduk. Tarihte bir yolculuk yapacaktık. Yüzleşme, hesaplaşma ve yeniden keşfetme üzerine bir yolculuk… Sizlerle yola çıkacağız… Tohumumuzun ekildiği yerden… Uzaklara yol alacağız yeniden kendimize dönerek… 'Tohum ve Toprak' Kıbrıslı şairlerin dizelerinden can buldu. Onların yüreklerinden, kaleminden dökülen sözler bu oyunda yeni bir anlatıma dönüştü. Tohum toprağa saçıldı, toprak tohumu yeşertti.

YÖNETEN VE METİN DÜZENLEME ZERRİN AKDENİZLİ