Tohumlu Köyü Merkez Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1

Tohumlu Köyü Merkez Elazığ konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Tohumlu Köyü Merkez - Tohumlu Köyü Hakkında - Tohumlu Köyü Tanıtımı -Tohumlu Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: HAMİT ÇAKAR
Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Elazığ
Bilgiler
Nüfus 69 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 23000
Alan Kodu 0424
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Merkez
Web Sitesi

Tohumlu, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy adını son köy isimleri değişikliklerinden sonra almış olup,köy merkezinin asıl ismi Kumberiş'tir.Bunun dışında kendine bağlı Şoş ve Karaman isimli iki mezrası bulunmaktadır.Karaman mezrasında bulunan tarihi aile mezarlarından ötürü,tarihinin eski roma dönemine kadar gittiği tahmin edilmektedir. Ayrıca Köyümüzün doğusunda bulunan dağın Özellikle strese çok iyi geldiği tesbit edilmiştir. Köylülerin bunaldıklarında bu dağa çıkıp bir nevi Pisikolojik tedavi gördükleri bilinmektedir.köyümüz türkmen iskanıyla gelen düğer türkmen aşiretine dayanır.elazığ iskan tarihinde mevcuttur.türk kültürü yaşanır.Köy 300 yıl önce MUSUL Sarıaslan köyünden gelen BAYAT TÜRKMEN aşiretinden olan insanlarca kurulmuştur.BAYAT Aşireti Elazığ ilçe ve merkez köylerine Osmanlı döneminde Türkleştirme politikalarının gereği olarak yoğun olarak iskan edilmiş bir aşirettir.Elazığ köylerine BAYAT,DÜĞER,BEYDİLLİ,KARAKEÇİLİ,AVŞAR,ÇÖTELİ,ÇUBUK LU,AVŞAR,İLBEYLİ TÜRKMEN aşiretleri Ermeni halkın avrupa,amerika,latin amerikaa ülkelerine 400 yıl öncesinden başlayan göçleri nedeniyle bu köylere URFA,KERKÜK,MUSUL,ANTEP,HALEP,ERBİL,İRAN AZEERBAYCANI(TEBRİZ,URMİYE,HOY,ZENCAN,ERDEBİL,MAKU ,KAZVİN)YÖRELERİNDEN GÖÇ EDEN SÜNNİ VE ALEVİ AVŞARLAR,TÜRKMEN AŞİRETLERİ Türkleştirme ve İslamlaştırma siyasetinin sonucu olarak yoğun şekilde iskanlar yapılmıştır.Elazığ yöresinde en eski Türk toplumu selçuklularla gelenler ve çubukoğullarıdır.diğer oymakların yörede geçmişleri 400 yılı geçmediği iskan kayıtlarında mevcuttur.Harput nüfus kayıtlarıda bunu doğrulamaktadır.
Kültür

Köyün gelenek görenekleri anadolunun değişik yörelerinin harmanlanmasıdır.kız isteme,nişan,düğün gibi gelenekler özüne bağlı kalınarak değişime uğramadan devam etmektedir.Bir çok yörede kaybolan karalı bayram geleneği sürdürülmektedir.tamamen türkçe konuşan ve türk kültürünü yaşatan bir köydür.
Coğrafya

Elazığ merkezine 17 km uzaklıktadır.Tadım köyünde bulunan Tadım göletini besleyen çay(şoş çayı)burdan gitmektedir. TOHUMLU KÖYÜNÜN TOHUMLU KOMŞULARI ŞUNLARDIR: Doğusunda Tadım Köyü 4 Km uzaklıkta Güneyinde Sarılı KÖyü 3 Km uzaklıkta Batısında Hankendi Beldesi 5 Km Uzaklıkta ve Kuzey Batısında HOLPENK 5 Km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi karasal olup,yazları kurak ve sıcak,kışları soğuktur.
Nüfus
2000 67

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.Geniş mermer yatakları bulunmaktadır. Köy merkezine 300m uzaklıkta ve ayrıca şoş mezrasının içinde bulunan acı su Kaplıcalarının suyu mide, karaciğer, safra kesesi, damar sertliği, şeker hastalığı, böbrek rahatsızlıkları, romatizma, siyatik, lumbago, egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelmektedir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtar

2004 - Hamit Çakar
1999 -Kazım ÇAKAR
1994 - Kazım ÇAKAR
1989 - Kazım ÇAKAR
1984 -Kazım ÇAKAR

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur


Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz