Toklucak Köyü Merkez Amasya

#1

Toklucak Köyü Merkez Amasya konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Toklucak Köyü Merkez- Toklucak Köyü Hakkında - Toklucak Köyü Tanıtımı -Toklucak Köyü Resimleri

Amasya

Bilgiler
Nüfus 890 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 05000
Alan Kodu 0358
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Merkez
Web Sitesi [2]

Toklucak, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi

Toklucak köyünün eski adı da OLUZ'dur. Önceden eski insanlar koyun ya da keçilere toklu dedikleri için köyün ismi toklucak olarak kalmıştır. Anlamı Toklu bucağı dır.Köyde küçükbaş hayvancılık çok meşhurdur. Geniş meraları ve otlakları vardır. Bu yüzden eski insanlar buraya Toklucak demişlerdir.

Coğrafya

Amasya merkezine 33 km uzaklıktadır.Amasyadan rakımı 19 metre daha fazla olup yeraltı sularıyla oldukca verimli bir araziye sahiptir köy cevresi kırsaldır.içerisinden küçük bir dere geçer. Ancak bu derenin suları yazın kurumaktadır. Merkez ilçeye bağlıdır. Yakınında Gökdere, Kaleboğazı, Çavuş, Çulpara köyleri ile Doğantepe kasabası yer alır. Köye en yakın ilçe Amasya'nın Göynücek ilçesidir.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
2007
2000 890
1997 891
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Geniş arazileri ile dikkati çeken köyde makine kullanımı oldukça yaygındır. Karadeniz bölgesinin varlıklı köylerinden biri olmasına rağmen varlık dağılımı homojen değildir.Köy civar köylerde örnek nitelikte gösterilebilmektedir, yeniliklere açık oluşundan dolayı intibası yeterince yüksektir,bunu sulu tarımın yüksek oluşu ve arazi engebesinin düşük olması olumlu etki sağlar,

Ulaşım

Köye ulaşım oldukça kolaydır. Köyün kendi arabaları sabah ve öğle saatlerinde servis yapmaktadır. ayrıca Amasya - Göynücek arası ulaşım yapan belediye otobüsleri ve minübüsler köye 5 km kadar yakından geçer. Toklucak köyü yol ayrımında müşterilerini bırakır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 -aydın terkan

2004 -kadir baş
1999 -hüseyin çetin
1994 - Mustafa Terkan
1989 - Alican İncekulak
1984 - Ekrem Sezer

Eğitim

Köyde bir ilkokul mevcuttur. İlkokul sonrası eğitime (6.7.ve8. sınıf) taşımalı eğitimle Kayabaşı ilköğretim okulunda devam etmektedirler. Bir kısım aileler çocuklarını okutabilmek için geçici bir süre Amasyaya yerleşmekte veya çocuklarını akrabalarının yanına göndermektedirler. Köyde üniversite bitiren genç sayısı da oldukça yüksektir. Köyden en fazla Öğretmen, polis ve mühendis yetişmiştir.

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon internet mevcuttur. Köyde 6 bakkal ve 2 kahvehane de yeralmaktadır. Köye yapılması beklenen bir gölet projesi de vardır. Böylece köy arazilerinin büyük bir kısmı sulanabilir olacaktır. 2009 yılı başında geldingen ovası projesi başlamıştır ve böylece köy arazisinin hemen hemen arazinin sulama potansiyelini % 90 a kadar çıkarabilecektir, kısaca özetlersek çekerek ırmağından yapılan bu proje 4 yıl sürecektir,

Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz