Tokmaklar Köyü Merkez Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bolu İli Köyleri - Tokmaklar Köyü Merkez - Tokmaklar Köyü Hakkında - Tokmaklar Köyü Tanıtımı - Tokmaklar Köyü Resimleri


Bolu

Bilgiler

Nüfus - [1] (2000)

Koordinatlar

Posta Kodu 14030

Alan Kodu 0374

Yönetim

Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

İl Bolu

İlçe Merkez

Tokmaklar, Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi
tokmaklar adı uzun yıllar oncesıne dayanmaktadır. eskı donemde koyde yasayan unlu tokmak ustalarının bulunması sebebı ıle bu ad verılmıstır.1969 yılında köyde büyük bir yangın sonucu köydeki evlerin yarısına yakını tamamen yanmış ve yeniden kurulmuştur.


Kültür
tokmaklar koyu dugun ve bayram mekanıdır osmanlı kulturunu bu gune taşımayı basaran cok az koylerden bırıdır.Köyde düğün, sünnet, askerlik gibi törenlerde köy halkı toplanmaktadır. Bu törenlerde özellikle köy camiinde okutulan mevlitler büyük yer arz etmektedir. bayramlarda bayram namazından sonra büyükten küçüğe doğru bayramlaşmak suretiyle el öpülür.kabir ziyaretleri ve duaları yapılır topluca bayramlaşma ve bayramın ikinci ve üçüncü günü topluca yemekler yenir


Düğün merasimleri için kına geceleri düzenlenmekte, düğün salonlarında düğünler tertip edilmektedir. Ayrıca evlilik törenlerinde "Gelin Alma" ismi verilen ve onlarca aracın oluşturduğu konvoylarla kız gelin evinden alınarak damat evine getirmektedir.


Askerlik çağına gelmiş ve askere gidecek gençlerin hediyeler alınarak ziyaretler gerçekleştirilmektedir. koy halkından bazılarının ıstanbul gıbı buyuk sehırlerdekı(cıragan kempıskı the marmara vb)bazı oteller ve restorantlarında seflık yapıyor olusunun en belırgın nedenı ıse yoresel yemeklerın yapıldıgı en ıyı koylerden bırısı olmasındandır.Geleneksel Türk mutfağının en başarılı aşçıları bu köyden çıkmıştır.başlıça yemekleri kaşık atmaç,kara kabak tatlısı, imaret çorbası bakla çullaması, ekmek aşı, (Eskiden )Kül Çöreği, cevizli çörek, bulgur pilavı, tarhana çorbası, erişte makarnası (kesme makarna), kabaklı gözleme, mantarlı tepsi böreği, samun ekmek (patatesli), el mantısı,Kızılcık Çorbası,El makarnası :dutmaç çorbası,ovmaç çorbası,tarhana,kızılcık tarhanası,göce çorbası,yoğurtlu patates,çorbası,fasulye corbası,bestil corbası,kedi batmaz,höşmenim dir.Köyün en kalabalık sülaleleri DURKUT UÇAR, İNCE ve KARAGEYER sülaleleridir.


Halk içinde mu'teber bir nesne yok devlet gibi


Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi


Ko bu ayş u işreti çünkim fenâdur âkıbet


Yâr-ı baaki ister isen olmaya tâat gibi


Olsa kumlar sağışınca ömrüne hadd ü aded


Gelmeye bu şişe-i çarh içre bir sâat gibi


Saltanat didükleri ancak cihân gavgaasıdur


Olmaya baht u saâdet âlem-i vahdet gibi


Ger huzûr itmek dilesen ey Muhibbî fârig ol


Var mıdur vahdet makaamı gûşe-i uzlet gibi


Kanuni Sultan SüleymanCoğrafya
Bolu merkezine 24 km uzaklıktadır.30 hane olan Köye ulaşım bolu mengen yolunun 21.km.den 3 km.kuzeye gidildiğinde ulaşılabilir.Köyün doğusunda Değirmenbeli kuzeyinde değirmendere batısında mustakimler köyleri vardır. Her tarafı yeşil ormanlarla kaplı cennet köşesi eşsiz manzarası ile Türkiye'nin güzelliğine güzellik katmaktadır.


İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 185

2000 230

1997 119


Ekonomi
ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır


Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Hasan KESKİN

2004 - Hasan KESKİN Tel gsm: 0537 217 41 78

1999 -

1994 -

1989 -

1984 -

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz