Tombak Köyü Göksun Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tombak Köyü Göksun Bilgileri - Tombak Köyü Hakkında - Tombak Köyü Tanıtımı -Tombak Köyü Resimleri
İlçe: GÖKSUN - İl: KAHRAMANMARAŞ

Köy Muhtarı: Ali CERİT-Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

736 22 52


Kahramanmaraş
Bilgiler
Nüfus 2133 255001
Koordinatlar
Posta Kodu 46600
Alan Kodu 0344
Yönetim
Coğrafi Bölge GüneydoğuAnadolu Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Göksun
(2000)
Tombak, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir köydür. Köyün su problemi bulunmaktadır.Köye düzenli olarak su verilememektedir.TOMBAK KÖYÜMÜZÜN BÜYÜYÜP GELİŞMESİNDE EN BÜYÜK DESTEK VE ÇALIŞMA YAPAN OKUL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN NACİ AKGÜN VE KÖY MUHTARIMIZ SAYIN ALİ CERİT OLMUŞTUR.BAŞARILARININ DEVAMINI DİLER HER ŞEY TOMBAK İÇİN DEMEK VE ÇALIŞMAK LAZIM.ALİ CERİT;İN BAŞARILARININ DEVAMANI DİLERİZ.


Tarih

tecirli türkmen yerleşimcileri ve akraba cerit türklerinden oluşan köy halkı çukurova kökenlidir.yerleşik düzene geçmeden önce bu iki türk boyu hayvancılıkla geçimini sağladığından kışın çukurovaya yazın yayla olan göksun bölgesine gelirlerdi bu göç esnasında yol güzergahındaki ekili alanlara zarar verirlerdi bu yüzden yol güzergahındaki yerleşimcilerle sıkça kavga ederlerdi dönemin kadısına şikayet edilir bu tecirli türkleri kavgacı olduğu için kadıya boyun egmez göçebe hayat cumhuriyete kadar devam eder tombak,ericek,kitiz(esence)nadir kanlıkavak,yeni yapan kınık koz karadut kabaktepe tamamı tecirli türkmenlerindendir köy adını tumbak tombak olarak almıştır

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 158 km, Göksun ilçesine 45 km uzaklıktadır. Elbistan'a25 ve Afşin ilçesine ise yaklaşık 20 km'dir.GÖKSUN ilçesinin batı istikametinde en son köyüdür. Tombak köyü doğusunda Ceyhan nehri,batısında Ericek beldesi,kuzeyinde Soğucak köyü ve güneyinde Karadut köyü ile çevrili olup geniş bir ovaya sahiptir.

Tombak köyünden Elbistan'a sürekli olmak üzere Göksun ve Kahramanmaraş'a ulaşım çok rahat şekilde yapılmaktadır..koyumuz alışverişini genellikle elbistan ilçesinde yapmaktadir. Tombak köyünün en çok gittiği ilçe ELBİSTAN dır. Her işlerini buradan halletmektedirler...

İklim

Köyün iklimi karasal iklimdir. Köyün dağlarında hiç ağaç yoktur.Ağaçlık bölge olarak "BUCAK" denilen yerde sadece "SÖĞÜT" ve "KAVAK" ağaçları bulunmaktadır. Ağaçlandırma konusunda bir çalışma bulunmaktdır. Ancak halen bir sonuç alınamamıştır. milletin diktikleri ağaçları söküyorlar yerine ise kendileri dikiyorlar.

Nüfus

2009 yılı nufüs sayımında yapılan araştırmaya göre nufüsu 3214 nüfusu vardır.Ve ev sayısı ise 708 hanedir. Tombak köyü gittikce gelişmekte ve nüfusu artmaktadır.İlgililere duyulur tombak köyü olarak belediyelik istiyoruz...

Ekonomi

Köyün ekonomisi ticaret,nakliyat tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca istanbul'a aşırı derecede mevsimlik göç vermektedir. Göç ün % 60u erkek nufusundan oluşmaktadır bayramlarda bu göç tamamen durmakta ve halk evine gelmektedir geçimin büyük çogunluğu İstanbul ve Türkiye'nin değişik şehirlerindeki şantiyelerden sağlanmaktadır.Tarım alanları her türlü tarıma elverişli olmasına rağmen sulama suyunun yetersiz olması tarımda istenilen verimin alınmasını mümkün kılmamaktadır.Köy halkı yıllardır sulama suyu konusunda devletin el uzatmasını beklemektedir.Onun için halk sadece sulama suyu bekliyor.SU geldikten sonra köy biraz daha kalkınacaKtır.

Altyapı bilgileri

Köyde kuruluş tarihi Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. köyde sağlık evi mevcuttur.Haftada bir gün köyümüze Göksun dan doktor ve sağlık ekibi gelerek hizmet vermekte. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon Gençlerin boş zamanlarını değerlendirdiği futbol sahasına sahip olan köy geçmişte Göksun Kaymakamlık Kupasını almıştır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz