Töngel Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yıldızeli Töngel Köyü - Töngel Köyü Hakkında - Töngel Köyü Tanıtımı - Töngel Köyü Resimleri
İlçe: YILDIZELİ

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: AHMET IŞIK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0-346-768 51 45

Cep Telefonu: 0-543-595 06 52

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 214

İle Uzaklığı: 40 km

İlçeye Uzaklığı: 24 km

Rakım: 1300 m


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi: Köyün adının töngel adı verilen bir ottan veya meşhur yemeği olan hingelden geldiği rivayet edilir. bir başka rivayet ise köye ilk yerleşen ailelerden bir büyüğün kendini terkedip giden veya ölmek suretiyle ayrılan eşine dön-gel diye hitap etmesi ve bu hitabın köylüler tarafından benimsenmesi görüşüdür.soyları göçebe türkmenlere dayanır. Köyde ilk yerleşen kabilerlerden birisinin lakabı tatargil olarak geçmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi şu bilgiler bulunmaktadır. köyde özellikle düğünlerde ve bayramlarda geçerli olan bazı gelenekler şunlardır. düğünlerde yüksekçe bir yere bir elma veya bir kuru soğan dikilerek tüfeklerle ateş edilir. bu nesneyi vurana düğün sahibi veya düğün kahyası denen kişi hediyelik eşya veya para verir. bayramlarda ise özellikle arefe günleri kabir ziyaretlerinin yapılması çok önemlidir. yemeklerden "'hingel" adı verilen ve mantıya benzeyen yemek ile çökelikli ve kömbesi meşhurdur.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.