Topağaç Köyü Marmara Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Topağaç Köyü Marmara - Topağaç Köyü resimleri - Topağaç Köyü hakkında - Topağaç Köyü tanıtımı Balıkesirİlçe: MARMARA - İl: BALIKESİR


Köy Muhtarı: HÜSEYİN EROL


Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

Topağaç, Balıkesir ilinin Marmara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Tarihi hakkında pek bilgi yoktur.kılazak adıylada bilinir Köyde bulunan eski kilise kalıntıları buranın geçmişte de köy olarak kullanıldığını belirtebilir. Köyün ismi, köy civarında yetişen "top" şeklindeki makimsi bitkilerden gelmektedir.

Köyde Arnavutlar, Selanik muhacirleri ve çeşitli göçmenler yaşamaktadır. Doğal ve tarihi zenginlikleriyle, geniş kumsal ve koylarıyla, tatil ve dinlenme köyüdür.

Coğrafya

Topağacı, Marmara Denizi kıyısındaki Marmara Adası üzerinde bir köydür. İlçe merkezine 10 km, il merkezine ise 141 km dir.

İklim

Köyün iklimi, Marmara bölge ikliminin genel etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 479
1997 513
1990
1985

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, balıkçılık ve turizm üzerine kuruludur. Balıkçılık, zeytincilik, ve yurtiçi turizm köyün ana geçim kaynaklarıdır. Köyün bir kısmı yazlık sitelerden oluşmaktadır. Yaz sezonu ile birlikte köyün ekonomisi canlanmaktadır. Ayrıca köy ekonomisine Tekirdağ-Topağaç arasında çalışan arabalı vapurlarda katkıda bulunmaktadır.

Muhtarlık

Narlı'nın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hüseyin Erol
2004 - Sedat Uz
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi mevcuttur. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Ptt acentesi mevcuttur. Sağlık evi vardır fakat faal değildir. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüz hakkındaki bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz