Topçalı Köyü Merkez Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Topçalı Köyü Merkez Bilgileri - Topçalı Köyü Hakkında -Topçalı Köyü Tanıtımı -Topçalı Köyü Resimleri


İlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ

Köy Muhtarı: MUSTAFA ÖZDEMİRMuhtarlık Erişim Bilgileri:
Cep Telefonu:

0 538 853 22 11


Kahramanmaraş
Bilgiler
Nüfus 1032 (2007)
Koordinatlar
Posta Kodu 46000
Alan Kodu 0344
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Merkez
Web Sitesi

Topçalı, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köyün tarihi osmanlılar zamanın lübnan tarafıda yörük olan velikahyaoğlu şahsın zulümden kaçarak gelip yerleşmesi sonucu oluşan bir köydür. Başka bir rivayete göre de bu bölgede yaşayan varyan isminde bir ermeninin oldugu hatta köyün halk dilin dekki adı da varyanlı. 93 harbinde bu bölgeye gelen FAKI (haca imam ve alim) kişilerin yerleşmesi sonucu kurulduğu sanılıyo. Yani köyün ilk yerleşiği varyandır.

Kültür

Köyün yemekleri; İçli köfte,saç kavurma,kuru dolması,düğün yahnisi,dövme pilavı,MEKE KÖMBESİ,mevsiminde her çeşit meyve sebze yetişir.

Coğrafya

Kahramanmaraş merkezine 65 km uzaklıktadır.Başkonuş Dağının Güney eteklerinde kuruludur.Oldukça engebeli bir arazi yapısına sahip köyde tarımsal faaliyetler için yeterli tarım alanları mevcut değildir. Ancak parçalı ve eğimli tarlalarda genelde kuru tarım uygulanır. Ancak ailelerin kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik küçük sebze ve meyve bahçeleri vardır. Köyde önceleri yaygın olan küçükbaş hayvancılık (Keçi), artık terkedilerek onun yerine süt üretimini esas alan ineklerin beselenmesi yoluna gidilmiştir. Köyde geçim kaynaklarının oldukça sınırlı olması köyün dışarıya büyük oranda göç vermesine neden olmuştur. Köyün nüfus yapısı içersinde genç nüfusun oranı oldukça düşmüştür. Ancak yaz mevsiminde az da olsa bazı yazlıkçı adı verilen mevsimlik yaylacıların köye gelmeleri köydeki sosyal yaşamı olumlu yönde etkilemektedir. Köyün çok güzel bir camisi, iki bakkalı ve günlük olarak şehirle ulaşımı vardır. Köyün bitki örtüsü, iklimi, yeryüzü şekilleri yurdumuzun nadide köşelerinden birini oluşturur. Günübirlik olarak dinlenme amaçlı piknik faaliyetleri için çok uygun yerleri vardır. Pınarbaşı denilen ve tarihi çınarı ile hemen yanıbaşında bulunan ve oldukça güçlü bir debiye sahip kaynak suyu görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Ayrıca başkaonuş dağının bir bölümü de köyün sınırları içersinde bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi,Yaz ayları oldukça serin kışın ise bol bol kar yagışlıdır. Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Akdeniz iklimin yüksek dağ iklimleri arasında yer alan köy, sahip olduğu yükseltinin etkisiyle yazları serin ve kışları ise bol yağış alan bir yerdir. Fazla miktarda kar yağmasına rağmen bakı şartlarından dolayı yağan kar yerde uzun süre kalmaz. Yaz mevsiminde deniz üzerinden gelen nemli hava köyün bulunduğu köyün bulunduğu bu yüksek yamaçlara çarparak sise dönüşür. Bu sisli günler halk arasında garbi yeli veya dumanı olarak ifade bulur.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1032
2000 944
1997 813

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olsada son dönemde oldukca göç vermiştir.Ancak son yıllarda ekonomik sıkıntılar nedeni ile köye göç yeniden başlamıştır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak daha suyu akmamaktadır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. sağlık evi var AMA HER NE SEBEBTENSE EBE YADA HEMŞİRESİ YOKTUR. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [stabilize] olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Şehirle ulaşımını sağlayan karayolu o kadar bozuk ki standart otomobillerin bu yollarda normal seyretmesi pek mümkün olamamaktadır (Kesinlikle hiç bir abartı yok). Bu durumun köyde yaşayanlardanmı yoksa Avrupa Birliği kapısında duran Ülkemizin sorunlar karşısında çözüm üretme becerisindenmi kaynaklandığı anlaşılamamıştır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz