Topkapı Köyü Besni Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Topkapı Köyü Besni - Topkapı Köyü Hakkında - Topkapı Köyü Tanıtımı - Topkapı Köyü Resimleri
Adıyaman
Bilgiler
Nüfus 450 veya 500 civarinda olup,nüfusun %100 kürttür.... 50 60 haneli bir köy olmasina rağmen hane başina nüfus yoğunluğu 8,9 kişiye kadar çikmaktadir bunun,ALLAH RİSKİNİ VERİR deyip çok cocuk yapıldigindan kaynaklandiğini biliyoruz [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 02300
Alan Kodu 0416
Yönetim
Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Adıyaman
İlçe Besni
Web Sitesi [2]

Topkapı, Adıyaman ilinin Besni ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Önceki ismi Hiznikan olan köyün ismi, osmanlı imparatorluğu zamanında uygulanan iskan sisteminden gelmektedir.zamanla köyün isminin topkapı yapılmasi bu bölgeye, geçmişten beri uygulanagelen politikalarin birer parcası olup köy halkını (özellikle gençleri) derinden üzmektedir
Kültür
Köyün Zengin Bir Mutfağı Vardır...Güneydogu ((kürt mutfağina özgü)) Mutfagının Her türlü Yemek Çeşitleri Bulunur.Ayrıca Köy Tarihi Yerler Bakımından da Zengin Bir Kültüre Sahiptir..Dikilitaş ve Sofraz Çayında bulunan mağaralar Gizemli Yönleri ile Ziyaretçilerin Ilgisini Cekmektedir..
Coğrafya

Adıyaman iline 72 km, Besni ilçesine 27 km uzaklıktadır.düz denebilecek bir yerleşime sahiptir gaziantep e 110 120 km uzakliktadir
İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus [değiştir]
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 450
1997 -
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Şükrü Kahraman
1999 - Halil Avcı
1994 - Halil Avcı
1989 - Mehmet Atalay
1984 -Mehmet Atalay

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz