Toplu taşıma araçlarında sürücüyü rahatsız eden davranışlar nelerdir?

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
toplu taşıma aracın da sürücüyü rahatsız eden davranışlar

Yolcular kendisi gibi diğer yolculara inip binerken saygılı olmalı
Seyehat esnasında cep telefonu kullanılması yasak araçlarda cep telefonu kullanılmamalı
Cep telefonu ile yuksek sesle konuşulmamalı
seyehat esnasında yüksek sesle sohbet edilmemeli
yolcular araçlarda boş koltuklara oturmalı
yolcu aracın arka tarafına doğru hareket etmeli (Ayakta seyahat ortama Belediye otobusleri gibi)
yolcu kesinlikle biletini/ücretini hazır etmeli
Diğer yolcuları rahatsız edicek şekilde yuk/bavul vs toplu taşıma araçlarında tercih etmemeli
Şöförün dikkatini dağıtacak şekilde şöförle konuşmamalı
yaşlılalara hamile kadınlara yer vermeli ve araç iniş binişlerinde yardımcı olmalı
kapalı ortam olduğundan Sigara içilmemeli
 

Son düzenleyen: Moderatör:

SeLeN

Yönetici
Editör
#2
Sürücünün dikkatini çekecek davranışlardan kaçınmalıyız bu büyük kazaların nedeni olabilir.
Ses çıkarmak bağırmak, pencereden el kol sallamak gibi hareketler sürücünün dikkatini dağıtacaktır.


Sürücüyü Rahatsız Eden Davranışlar

Araç sürücülerin doğru ve yanlış hareketlerin belirlenmesinin en büyük kaynak olarak trafikte insan unsuru olan yaya,yolcu ve sürücülerin can ve mal güvenliklerin sağlamak için oluşturan trafik kurallardır. Acaba bu davranışlar nelerdir açıklayalım;

-Trafik işaretlemelerinden düşey işaretlerden olan trafik ışıklarında araç sürücülerin kırmızı ışıkta durması sarı ışıkta hazırlanması ,yeşil ışıkta sağına soluna bakıp geçmesi doğru davranışlardır.Fakat bazı sürücülerin başka sürücülerin haklarını gasp ederek kırmızı ışıkta geçmeleri,kimseye ait olmayan sarı ışıkta geçmeleri sürücülerin trafikte yapmış olduğu yanlış davranışıdır.Araç sürücülerin Aynı kategori içersinde bulunan Trafik işaretleri ile Yatay işaretlemelerden yol çizgileri ile geçit çizgilerini uymaları doğru davranış bunları uymamaları ise yanılış davranıştır.

-Araç sürücülerin Karayollu trafiğin akışını ve şerit takip kurallarını uymaları doğru davranıştır.sürücülerin kendi araçların karayolu trafiğin akışı ve şerit takiplerinde izleyecek kuralları uymamaları yanlış davranışlardır.

-Trafiğin tanzimi ve denetlemesi ile görevli olana trafik polislerin ikazlarını sürücüler tarafından uymaları doğru davranış ve uymamaları ise trafikte yanlış davranışlar içersinde bulunmaktadır.

-Araç sürücülerin araçların hızlarını Trafik kanunda belirtilen limitlerin üzerinde sürmeleri yanlış davranıştır.Sürücüler araçların hızlarını trafik kanunda belirtilen hız limitleri içersinde kullanarak ve araçların hızlarını yük,yol,teknik,görüş şartlarına göre ayarlamaları ,takip mesafesini uyarak sürmeleri doğru bir davranıştır.

-Araç sürücüleri dönüşlerde sinyal vererek ve dönüş kuralları (Doğrultu değiştirme Manevralarını) uyarak hareket etmeleri doğru davranıştır.Sürücüler bunlara uymadıkları taktirde trafikte yanlış hareketleridir.-Sürücülerin geri geri gitmeleri,geri dönüşleri yanında duraklama ve park edilen araçların yanından çıkarken kurallara riayet etmeleri doğru bir davranıştır.

-Araç sürücülerin öndeki aracı geçme,arakadaki araca yol verme ,geçiş üstüne haiz araçlara yol verme ile ilk geçiş hakkını riayet etmeleri sürücülerin trafikte yapmış oldukları doğru bir harekettir.-Sürücülerin park etmenin yasak olduğu yerlere park etmekleri ve yaya Kaldırımı araçları park etmeleri ,Farlarını ve ışıklarını gereksiz yere ve kurallara aykırı kullanmaları trafikte sürücülerin yapmış olduğu yanlış harekettir.

-Araç sürücülerin Alkollü ve uyuşturucu madde ile araç sürmemeleri,sürücülerin emniyet kemerin Takması ,Geçmenin yasak olan yerlerde geçmeyerek Trafik kazasına karışmış olan sürücülere yardım etmeleri ve trafik kazasını polise bildirmeleri, Trafikte araç sürücülerin yaptıkları doğru bir davranıştır.

-Araç sürücülerin Karayolunda kamunun rahatını ve huzurunu bozacak şekilde ve can,mal güvenliğini tehlikeye sokacak zarar verecek şekilde ışıklı ve sesli ,emniyetsiz(park,sinyal ,korna,fren ..vb) Su ve çamur benzerlerini sıçratarak ,atarak,dökerek,sigara kül ve izmarit veya başka şeyleri yola atıp dökerek,Hatalı Yükleme yapmaları,Yayalara korkutarak ve şaşırtarak araç sürmeleri ve Özel amaçlarla keyfi veya kasıtlı davranışlara bulunmak suretiyle yaya veya taşıt trafiğinin can ve mal güvenliğini ihlal ederek veya tehlikeye düşürerek ,cep telefonu kullanarak ve yüksek sesle müzik dinleyerek seyir halinde bulunarak tedbirsiz ve saygısızca davranışlarda bulunmaları araç sürücülerin trafikte yapmış oldukları yanlış hareketlerdir
 

SeLeN

Yönetici
Editör
#3
Yolcular kendisi gibi diğer yolculara inip binerken saygılı olmalı
Seyehat esnasında cep telefonu kullanılması yasak araçlarda cep telefonu kullanılmamalı
Cep telefonu ile yuksek sesle konuşulmamalı
seyehat esnasında yüksek sesle sohbet edilmemeli
yolcular araçlarda boş koltuklara oturmalı
yolcu aracın arka tarafına doğru hareket etmeli (Ayakta seyahat ortama Belediye otobusleri gibi)
yolcu kesinlikle biletini/ücretini hazır etmeli
Diğer yolcuları rahatsız edicek şekilde yuk/bavul vs toplu taşıma araçlarında tercih etmemeli
Şöförün dikkatini dağıtacak şekilde şöförle konuşmamalı
yaşlılalara hamile kadınlara yer vermeli ve araç iniş binişlerinde yardımcı olmalı
kapalı ortam olduğundan Sigara içilmemeli
 
#4
Sürücüyü rahatsız eden davranışlar nelerdir?
trafik

Trafik ortamında sürücü, yaya ya da yolcu olarak bulunabiliriz. Bunlar arasında en önemlisi sürücülerdir sanılsa da, aslında tümünün bulundukları ortamda az ya da çok değişen görevleri, sorumlulukları vardır. Bunların hepsi kendileri ve trafik çevresini paylaştıkları kişiler için çok önem taşır.

Yolcu olarak trafikte bulunan kişilerden beklenen en temel konu, davranışlarının sürücünün araç kullanmasını güçleştirmemesine özen göstermeleridir.

Bir toplu taşım aracında belirlenen duraklar dışında inip binmek için ısrar etmemek, araç içinde yalnızca yolculara ayrılan yerleri kullanmak, fazla yük, bagajla binmemek, kendi eşyaları arasında tehlikeli madde taşımamak, durakta beklerken sıraya uymak, diğer yolcuların haklarına saygılı olmak, bunun dışında sürücüyü araç kullanırken sorularla ya da sohbetle meşgul etmemek gibi...

Uzun yol otobüsleri için de bütün bu kurallar geçerlidir. Yolcuların araç içi güvenlik amacıyla konmuş kurallara uymak, cep telefonu ve benzeri elektronik araçları yolculuk boyunca kapalı tumak, emniyet kemerini bağlamak, yolculuk sırasında araç içinde dolaşmamak gibi...

Tüm yolcular, özellikle toplu taşım araçları ya da başkalarıyla paylaşılan yolcu otobüsleri, servis araçları içinde ya da kısa süre için kiralanan taksi vb. araçlarla seyahat sırasında belli kurallara uygun hareket ederek kendi güvenliklerini ve başkalarının güvenliğini tehlikeye atmamakla yükümlüdürler
 
T

Tuana

#7
Toplu taşıma araçlarında bizim yaptığımız bazı hareketler başka insanları rahatsız edebilir.Bu kişilerin içinde şoförde vardır.
Şoförü rahatsız edecek davranışlardan örnek verecek olursak:
1.Şoförün yanına gidip onunla konuşmak
2.Toplu taşıma araçlarında yüksek sesle konuşmak hem şoförü he de diğer yolcuları rahatsız eder.
3.Pencerelerden el,kol ve baş çıkartarak şoförü endişelendirir aynı zamanda bu endişesi sonucu şoförün kaza yapmasına neden olur.Vb.