Topraklama Trafolarının Yapısı Hakkında Bilgi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Topraklama Nedir- Trafolarının Nedi r -Topraklamanın Yapısı Hakkında

Topraklama trafoları normal olarak aşağıdakilerden biri ile yapılır:elektirik topraklama, topraklama levhası,topraklama kazığı

1. Yardımcı bir sarım ile ya da yardımcı bir sarım olmadan bir ZigZag (Zn) bağlantılı sarımı ya da

2. Yardımcı güç sağlamak için kullanılan ya da kullanılmayabilen bir delta bağlantılı sekonder ile bir Wye (Ynd) bağlantılı sarım.

Zig-Zag bağlantının geometrisi üçüncü harmoniklerin dolaşımını sınırlandırmak için faydalıdır ve dağıtım ve güç trafolarında bu amaçla normal olarak kullanılan bir delta bağlantılı sarım ya da 4- ya da 5-bacaklı çekirdek tasarımları olmadan kullanılabilir. İkinci bir sarım ihtiyacının ortadan kaldırılması bu seçeneği iki sarımlı bir topraklama trafosuna kıyasla hem daha ucuz hem de daha küçük yapabilir. Bundan başka bir Zig-Zag trafo kullanılması aynı sıfır bileşen empedansı sağlarken bir iki sarımlı Wye-Delta trafodan daha küçük bir birim ile topraklama sağlar.

Diğer taraftan Wye bağlantılı topraklama trafoları birincil bağlantıya ilişkin dengelenmemiş yük için bir dönüş yolu sağlamak için ya bir delta bağlantılı sekonder ya da 4- ya da 5-bacaklı konstrüksiyon uygulanmasını gerektirir. Rüzgar enerji santrallerinde şu anki eğilim bir delta sekonder ile Wye bağlantılı primer yönündedir.

Hem Zig-Zag hem de iki sarımlı topraklama trafolarının yardımcı güç sağlama yeteneği olabileceğinin anlaşılması önemlidir ve bu ya bir Wye ya da delta bağlantılı yük olabilir.

Bir topraklama trafosu kullanan sağlam biçimde topraklanmış ir sistem topraklanmamış bir sisteme kıyasal birçok güvenlik iyileştirmesi sunar. Ancak, topraklama trafosu tek başına bir dirençli topraklama sisteminin akım sınırlama kabiliyetini içermez. Bu nedenle, nört topraklama arızası akımı büyüklüğünü sınırlamak için topraklama trafoları ile birlikte çoğunlukla nötr topraklama dirençleri kullanılır. Ohm değerleri koruyucu röle ekipmanın güvenilir çalışmasına izin vermek için yeterince yüksek ancak termal hasarı sınırlamak için yeterince düşük topraklama arızası akım akışına izin erecek biçimde belirlenmelidir.