Topsöğüt Köyü Hakkında Bilgi Bünyan Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Topsöğüt köyü - Topsöğüt köyü Bünyan - Topsöğüt Köyü hakkında - Topsöğüt Köyü Resimleriİlçe: BÜNYAN - İl: KAYSERİ

Topsöğüt, Kayseri ilinin Bünyan ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün eski adı Taçın olup sonradan Topsögüt olarak degiştirilmiştir.Daha öncede taç olduğu söylenmektedir.Köy çok eski uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır.

Köy eski adet ve törelerine fazla bağlı kalmamakla beraber gelişen teknolojiye yavaş yavaş uyum sağlamaya başlamıştır.yılın nerdeyse tamamını tarlada geçiren köylü sadece kış aylarında kendine vakit ayırabilmektedir.ama kış mevsiminde yapılan aktiviteler hava şartları nedeniyle yeterli olmamaktadır.

Kayseri iline 62 km, Bünyan ilçesine 25 km uzaklıktadır.Köy sınırları içinde demir madeni bulunmaktadır;ama birkaçyıl önce çalışmalarını durdurmuşlardır.su kaynakları açısından diğer köylere göre şanslıdır.kurulan regülatör sayesinde sulak arazi çoğalmıştır.hatta bu sudan bazı köylerde faydalanmaktadır. köyün güneyinde Sıvgın köyü,kuzeyinde Koyunabdal,batısında Emirören ve Akçatı,doğusunda da Kaynar kasabası bulunmaktadır.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.kış çok sert ve kar yağışlı yaz ise güneşli ve sıcak havanın etkisi altındadır.

Köyün ekonomisi tarım(buğday,arpa,nohut,mercimek,patates,pancar... vs)büyük ve küçük baş hayvanclığa dayanır..

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Muhtar odası vardır.Ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz