Torun İstiyorum-Okuma Tiyatrosu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
TORUN İSTİYORUM-Okuma Tiyatrosu...


16 Mart 2010 Salı
Zaman: 20:00 - 21:15
Yer: İzmir Fransız Kültür Merkezi
Cumhuriyet Bulvarı No:152 Tel: (90) 232 463 69 79
Şehir/Kasaba: Izmir, Turkey
Yazan:Thomas Jonigk
Çeviren: Sibel Arslan Yeşilay
Oyuncular: Zeynep Erkekli
Şebnem Doğruer
Ceren Moray
İbrahim Kendirci

“Sana bir kız buldum!” diye sevinçle bildirir anne oğluna. Epeydir oğluna bir aile kurması için baskı yapmaktadır. Delikanlı boşuna bir sürü bahane sıralar evlenmemek için. Sonunda köşeye sıkışınca dilinin altındaki baklayı çıkarır: “ Senin küçük erkeğin küçük erkekler yapmayacak. Çünkü o erkeklerden hoşlanıyor.” Yine de oğlunu Anne-baba-çocuk kutsal üçgenine dahil etmek için elinden geleni yapar anne. Hafif silahlarla donanmış olarak savaşır iki taraf. Delikanlı hem annesiyle savaşır, hem de abisiyle, sosyoloji öğrencisi şişman gelin adayıyla ve onun nemfoman teyzesi ve rahiple. Kurbanlar ve cellatları hakkında bir oyun değil bu. Yalnızca , biri sistemin dışına çıktığında neler olur, sorusunu ironik bir dille irdeliyor.

Anne’nin tek isteği oğlunu evlendirmek ve torununu kucağına almaktır. 27. yarıyılını okuyan sosyoloji öğrencisi olan oğlu ise kendi cinsine ilgi duymaktadır . “bilinmedik üreme nesnesi”nden korkmaktadır. Annenin uyguladığı bütün baskı metotları boşunadır.Yobaz katolik rahip Maria adlı epeyce şişman bir kızı gelin adayı olarak getirir. Oğul ailenin baskısından kurtulmak için çocuksuz bir evliliğe razı olur.Ama anne “ailedeki torunsuzluğa bir son vermek” te ısrarlıdır. Oğlan umutsuzlukla içinde elektrikli bıçağı eline alır.

Thomas Jonigk bu oyunla 90’lı yılların yeni-absürd tiyatrosunun önemli temsilcileri arasına giriyor. Alman toplum yapısının klişelerini kullanarak aileyi grotesk bir biçimde burjuva cehennemi olarak çiziyor. Oyun ilk kez 1994’te sahnelendi ve 1995 yılında Mülheim Festivali’nde yılın en iyi oyununa aday gösterildi.