Tozaklı Köyü Hakkında Bilgi Pınarhisar Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pınarhisar Tozaklı Köyü - Tozaklı Köyü Hakkında - Tozaklı Köyü Tanıtımı - Tozaklı Köyü ResimleriTozaklı Köyü , Kırklareli ilinin Pınarhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: YAKUP ALTINTAŞ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
(0228)625 52 77

Cep Telefonu:
0(536)888 06 81

Tarihi

TOZAKLI bundan 2000 yıl kadar önce Traklar olarak bilinen kabileler tozaklı civarında yaşamışlardır. Traklar romalılar ve diğer hristiyanlara karşı bu bölgeyi korumuşlardır. kendilerine badem biçiminde oval kale yaparak kendi savunma sistemlerini oluşturmuşlardır. Trak kaleleri aşırı tahribat nedeni ile günümüze sadece temelleri olarak kalmış bu temel taşları topraklarla dolup yükselti oluşturmaktadır. Bu yükseltiler bize trakların kalelerinin tozaklının 1 km aşağısında bulunan beşiktepe ve göçüklük diye adlandırılan yerlerinde konuşlandırılmıştır. diğer bir kalede kömür işletmesinin tahribatyı ile günümüze ulaşamamıştır. Traklar savunmayı iyi bilen bir kabile olduğundan roma orduları 7 nci yüz yıla kadar kabileler bu tozaklı dahilinde yaşamışlardır. savaştan kaçan kabile Yıldız Dağları eteklerine doğru giderek oraya yerleşmiş ve müslümanlığı seçmiştir. osmanlı zamanındada kendi yerleşkerine ancak 1900 lü yıllarda gelerek yerleşmişlerdir. ve bundan sonra anlatılanlara göre Tozaklı köyü bu ismi almadan önce dönemin padişahı tarafından av bölgesi olarak tespit edilmiş bir muhitmiş. Padişahın emriyle bu bölgenin bir çok yerine yabani av hayvanları için tuzaklar kurulur ve bu tuzaklar belli sürelerde hizmetkarlar tarafından kontrol edilirmiş. Daha sonra bu av muhitine tuzaklı demişler. Halk arasında anılan bu isim zamanla Tozaklı adına dönüşmüş daha sonra Mübadele yılları içerisinde yerleşimi yoğunlaşan bu köy muhit ismine uygun olarakta Tozaklı köyü olarak adlandırıla gelmiş. Köy sakinlerinin büyük bir kısmı 93 harbi diye bilinen Osmanlı Rus savaşından sonra (miladi 1877) tarihinde Bulgaristan Tırnova kentinden göç eden muhacirlerdir.

Kültür

Köyde halk arasında çerge olarak bilinen yün dokuma yapılmakatadır. Bu dokunan yünlerle çanta, yolluk, seccade ve yorgan yüzü yapılmaktadır. Bu dokunan ürünler abalı kumaş olarak adlandırılır. Köyün geleneksel yemeği Keşkek ve Sütlü düğün çorbasıdır. Keşkek burada %100 durum buğdayı, tereyağ, ve tavukla yapılır. Çorba süt ve kıyma ile yapılmaktadır. Köyün en eski Aşçısı Fatma Çakar namı diyar ali nine'dir. Namı diyar ali nine vefat etmiştir.Şuan köyde aşçı olarak Safiye ENGİN ve Sabiye AKIN TOZAKLI köyünün ünlü aşçılarıdır.

Köyümüze yardım edenler

Köyümüze yardımda bulunanlar;Köyümüze en büyük yardımı Yücel TOPUZ adlı şahış köyümüze cenaze aracı,camiimizin halılarını değiştirmiştir ve mezarlık bağışlayarak yeni mezarlığa çeşme yaptırmıştır.Çeşmenin adını merhum babasının adını vermiştir.Katkıları için teşekkür ederiz.


DÜĞÜNLER- Genel olarak cuma akşamı başlar. Cuma akşamı eğlence daha küçük boyutludur. Cumartesi akşamı kına yakılır. Gelen misafirler için yemek yapılır. Yemek tozaklı düğün çorbsı meşhur keşkek, kuru fasulye ve meşhur büzme düğün tatlısından oluşur. Bu menü standarttır. Cumartesi akşamları aile yapısı ve maddi duruma göre misafirlere içki verilir.Cumartesi akşamları halay çekilerek testi kırılır. Pazar günü takı günüdür. Öğle saatlerinde damat ve arkadaşları bahçede masa hazırlar. Damat traş edilir. bu arada misafirler damada takı yaparlar. Aynı anda bahçenin diğer tarafında geline kadınlar tarafından takı yapılır. Traşın sona ermesi ile damat ve arkadaşları eve girerler. gelin kadınlar ile birlikte dışarıda kalır. damat elbisesini giyer . Arkadaşları ile birlikte kaselere konulan şeker ve çeşitli kuruyemişten oluşan çeşni kalabalığa doğru atarak dışarı çıkarlar. En son damat elindeki şeker ve çerezleri geline atarak gelinin yanına gelir. tabaktaki şekerler ve çerezler bitince tabağı evin çatısına atar. Geline elini öptürür ve gelini alarak eve girer . Bir iki dakika sonra damat ve gelin dışarı çıkarlar gelin elideki mendili kalabalığa atar.Mendili kapanın evlenecği inancı yaygındır. Hep birlikte çekilen halay ile düğün son bulur.

Akraba evliliği hoş karşılanmaz ve ayıp sayılır. Hatta komşu evlililkleri bile ayıplanır.

Ayrıca askere gidecek gençler asker sayısınca askere gidecekleri son gün baz alınarak aileler tarafından misafir edilir . Asker adaylarına yemek verilir. Daha sonra bütün köylülerin katıldığı davullu zurnalı bir düğün yapılır. Ve son olarak köyden ayrılacakları sabah köy meydanında bütün köylü ile vedalaşır. dualar okunur ve köyün çıkışındaki köprüye kadar hep birlikte yürünür. Orada vatani görevlerini yapacak delikanlılar araçlara binerek köyden ayrılırlar . Köylüler hep birlikte yürüyüş halinde evlerine dönerler..

Coğrafya

Kırklareli iline 35 km, Pınarhisar ilçesine 5 km uzaklıktadır. İstanbul'a yaklaşık 180 km uzaklıktadır. Köyde ulaşım Tozaklı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne ait son model minibüsle sağlanmaktadır.
İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1200
2000 857
1997 889
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tozaklı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulduğundan bu güne kadar market, Biçerdöver, balya makinesi, yem satışı, süt pazarlama, minibüs, elektronik kantar, sellektör (tohum hazırlama makinesi ), slaj makinası, traktör ve yem yarma değirmeni, hizmetleri alanlarında köy ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca hazırlığı tamamlanıp Ankara'ya sunulan Bakterisiz süt elde etme amacıyla toplu sağım projesi ve 50 x 2 ( 100 baş )Büyükbaş hayvancılık projeleri ile köy geleceğe hazırlanmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır . Kanalizasyon şebekesi vardır. Bunlar muhtar Yakup ALTINTAŞ tarafından 2007 senesinde yaptırılmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıyoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde ADSL hizmeti zor da olsa sağlanmaktadır. Köyde muhtar Salim Atalay önderliğinde hazırlanan sağlık evi getirilen doktor ve hemşirelerle pazartesi ve çarşamba günleri köy halkına hizmet etmektedir. Sağlık evi iki bölümden oluşmaktadır. Kayıt bölümü ve hasta muayene bölümü olarak iki ayrı odadır. Ayrıca Muhtarlık toplantı salonunu da gerektiğinde hastalara açmaktadır. Unutmamak gerekirki tozaklı halkı olarak Yusuf BAŞARAN ve Mehmet BAŞARAN köyümüze iki ATATÜRK büstü ve çeşitli yardım ve organizasyonlara imza atmış bulunmaktadırlar.Bunun iç.inde buradan her ikisinede teşekkürü borç biliriz.

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz