Transformers: War for Cybertron Oyunu

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Transformers - War for Cybertron - Transformers War for Cybertron Oyun İncelemesi - Transformers War for Cybertron Oyun Tanıtımı - Transformers War for Cybertron Oyunu Hakkında

1984 yılında çizgi roman dünyasına Takara Tomy ve Hasbro (Japon-Amerikan) imzasıyla adım atan Transformers, bugüne kadar ününü arttırarak gelmeyi başardı. Çizgi romanlarının yanı sıra, film ve çizgi dizileri ile de hayran kitlesini arttıran Transformers bugün çok büyük bir marka olmuş durumda. Bu marka özelikle Michael Bay'in yönettiği (birisi Megan Fox mu dedi) filmden sonra günümüzde de gücünü pekiştirdi. Peki neydi bu seriyi ünlü yapan? Hiç kuşkusuz derin olduğunu söyleyemeyeceğimiz konusu değil. Bence asıl neden oyundaki robotların çeşitli şekillere (araba, uçak, insan benzeri bir şekil) dönüşebilmesiydi. Özellikle bir arabanın insan benzeri bir şekle (asıl şekilleri de bu) dönüşüp savaşabilmesi hepimize çekici gelmiştir. Hatta çocukken babanızın arabasına “acaba” diye (benim bir arkadaşım küçükken babasının arabasının da dönüşebileceğini düşünmüş) bakanlar bile olmuştur. Her ne kadar Transformers oyunları hiçbir zaman 1. sınıf olarak nitelendirilemese de ortalamanın altında kaldıklarını da söyleyemeyiz. Bu defa karşımızda şimdiye kadarki Transformers oyunlarından biraz daha iyi bir oyun var.Oyunumuzun adında da anlayacağınız gibi bu defa Cybertron için savaşıyoruz. Zeta Prime öldükten sonra, iyi tarafta bulunan Optimus Prime (Bir zamanların liman işçisi Orion Pax) ekibiyle (Autobot'lar) birlikte Cybertron'ı kötü taraftaki Decepticon'lara karşı savunmaya başlar. Megatron'ın liderliğindeki Decepticon'ların tamamen mekanik bir gezegen olan Cybertron'ı ele geçirmek için başlattığı büyük saldırı sonucu kimin kazanacağı ortaya çıkacaktır. Transformers'ların dünyaya gelmeden önceki savaşlarının konu alındığı War for Cybertron'da biz herhangi bir taraftan yana değiliz; çünkü her iki tarafı da yönetme şansına sahibiz. Sonuç olarak iki tarafın da öyküsünü bitirmeden oyunu da bitirmiş sayılmıyoruz. Garip bir şekilde kendimizi hangi tarafı yönetiyorsak o tarafa sempati duyacağımız bir atmosferin içinde buluyoruz. Autobot'lar ve Decepticon'ların savaşı 10 bölümden oluşan ve her iki tarafı da kendi bakış açıları ile anlatan bir kurguya sahip. Oyunun kendine has öyküsü Transformers markasını her anlamda sevenlerin de ilgisini çekecektir.

War for Cybertron'a ilk olarak 3 farklı zorluk seviyesinden birisini seçerek başlıyoruz. Autobot ve Decepticon olarak oynama şansına sahibiz. Hikayenin kurgusunun ise Decepticon'lardan başladığını bölüm seçme ekranına bakarak da anlayabiliriz. O nedenle hikayeyi takip için en tanınmış Transformers Optimus Prime'ı seçeceğim diye Decepticon'ların bölümünü atlamamanız gerek. Zaten isterseniz her bölümü bitirdiğinizde Autobot veya Decepticon'ların bölümleri arasında geçiş yapma şansına sahipsiniz. War for Cybertron'da 3 kişilik bir takım halinde ilerliyoruz ve bu 3 kişiden istediğimizi seçip takımın liderliğini üstleniyoruz. Autobot'ların tarafında Optimus Prime, Sidewipes ve Bumblebee bulunurken, Decepticon'ların tarafında ise Megatron, Brawl, Barricade gibi karakterler var. Daha sonra ise Slipstream ve Arcee de açılabilir karakterler olarak karşımıza çıkacak. Her bir karakterin Lider, Asker, İzci ve Bilim Adamı gibi ayrı özelliklerinin bulunduğu oyunda multiplayer modunu oynarken de karakterlerin bu özelliklerini dikkate almanız gerekecek.Oyunun karakter sayısı ve her karakterin birbirinden farklı özelliklere sahip olması artı bir özellik olarak görülebilir. Hatta bu konuda iyi bir iş çıkarıldığını bile söylemeliyim, fakat bunlar oyunu üst seviyeye taşımak için yeterli olmuyor. Öncelikle gözünüze çarpan ilk şey oyunun berbat bir renk paletine sahip olması olacak. Renkler o kadar birbirine benziyor ki robotları görmek bir yana ekrana bakarken gözünüz yoruluyor. Bazen sanki herşey birbirine girmiş gibi hissedebiliyorsunuz. Bu renk kullanımının savaşlarda da işinizi zorlaştırması da bir eksi olarak görülebilir. Geliştirici High Moon Studios'un Unreal Engine'i kullanarak geliştirdiği oyunun grafikleri ise orta düzeyde bulunuyor. Uzaktan bakınca oldukça hoş görünen grafikler robotlara veya çevreye yakından bakınca sırıtmaya başlıyor. Düşük kaplamaya sahip modellemeler grafikleri ilk başta beğenmeme rağmen sonradan can sıkıcı olmaya başladı. Açıkçası High Moon Studios'tan da bu konuda 1. sınıf bir işçilik beklemediğimizden hayal kırıklığına uğradığımı da söyleyemeyeceğim.

Eminim bir çok oyuncu grafikler hakkında şikayetçi olmayacaktır, ama hepsinin şikayet edeceği bir nokta var ki bu konunun beni oyundan soğuttuğunu söylemeliyim. Bu kadar teknolojik robotların bulunduğu bir oyunda mermilerin bu kadar çabuk tükenmesinden bahsediyorum. Mermi bitecek diye robotlara ateş edemiyoruz ki bu inanılmaz can sıkıcı oluyor, çünkü War for Cybertron saf bir aksiyon oyunu. Bir iki basit bulmaca ve düşman öldürmek dışında kafanızı zorlamanıza gerek yok. Savaşların da pek taktiksel olduğunu söyleyemeyeceğim. Düşman robotlar laf olsun diye bazen bir yerlere saklanıyorlar, onun dışında oradan oraya atlayıp zıplamak dışında bir şey yaptıkları yok. Haliyle savaşlar da bir süre sonra sıkıcı olmaya başlayabiliyor. Size tavsiyem bölüm aralarında karakterleri değiştirerek oynamanız. Ayrıca Decepticon'larla oynarken sıkılırsanız Autobot'larla devam edebilirsiniz. Her ne kadar hikaye kurgusunu takip etmenizi tavsiye etsem de bölümler arası değişimlerin oyunun zevkini arttırdığını da inkar edemem.Tamamen 3. kişi bakış açısına sahip War for Cybertron'un kontrolleri ise grafiklerin aksine başarılı bulduğumu söylemeliyim. Gerek normal şekilde gerekse de arabaya dönüşüp ilerlerken hiç zorlanmıyorsunuz. Bazı yerlerde sadece arabaya dönüşüp ilerleyebilirken, oyunumuzun çoğunu normal görünümde oynuyoruz. Her iki görünümde de ateş etmek oldukça kolay. Otomatik tüfek, shotgun, sniper, bomba atar, roket atar benzeri silahların bulunduğu oyunda Sniper gibi hassas silahları kullanırken de zorlanmayacaksınız. Yine de şunu belirtmeliyim ki örneğin filmdeki gibi hızlı hareketleri yapma şansınız bulunmuyor. War for Cybertron'da bulmaca gibi unsurlar umursanmadıysa en azından aksiyon daha hızlı olabilirdi. Mesela geliştirici firmanın bu yıl piyasaya çıkacak Vanquish'i yakından takip etmesini tavsiye ediyorum. Böylesine gelişmiş robotlarla bir insanı yönetiyor gibi savaşmak hoş değil. Maalesef oyunun ara videolarındaki o hızlı ve enerjik sahnelerden sonra oyun içi sahnelerde biraz hantal bir yapıyla karşılaşıyoruz. Neyse ki müzikler biraz olsun bizi atmosfere sokmaya yardımcı oluyor. Özellikle menü müziklerini çok beğendim. Seslendirmelerdeki sıradanlığın aksine futuristik müzikler dikkatinizi çekecektir.

Senaryo modundaki sıradanlık neyse ki multiplayer bölümlerde bulunmuyor. High Moon Studios multiplayer modunu koymamış demesinler diye uyduruk bir mod hazırlamamış. War for Cybertron'un Team DeathMatch, Deathmatch ve Conquest gibi bilindik modların da aralarında bulunduğu 7 adet multiplayer modu var. Yalnız sakın ha Bad Company 2 veya Modern Warfare gibi bir multiplayer mod beklemeyin, doğal olarak hayal kırıklığına uğrarsınız. Düşük beklenti ile girdiğim online multiplayer modlarda çok eğlendiğimi söylemeliyim.Yine multiplayer karakter seçim ekranında Scout, Scientist, Leader ve Soldier gibi çeşitli sınıfları seçiyorsunuz ve her sınıfı oynadıkça geliştirebiliyorsunuz. Özellikle Team Deathmatch ve Conquest'in Transformers'ın ruhuna en uygun modlar. Autobotlar ve Decepticon'lar arasındaki savaş senaryo modundaki vasat yapay zeka nedeniyle online multiplayer'da daha eğlenceli.Transformers: War for Cybertron serinin oyunlarındaki kaliteyi bir adım daha ileri taşımayı başarmış. Daha önceki bazı berbat Transformers oyunlarına nazaran kaliteli bir oyunla karşı karşıyayız. Yine de senaryo modu kendi türündeki diğer oyunlarla karşılaştırıldığında vasat kalıyor. Gears of War ile War for Cybertron'ı yanyana koyunca bu farkı daha rahat anlayabiliriz. Yine de özellikle multiplayer modlar ve senaryo modunu 3 kişi co-op olarak oynayabilme özellikleri sayesinde uzun süre oynayabileceğiniz bir oyunla karşı karşıyasınız. Eğer online oyun oynamıyorsanız War for Cybertron'ı tavsiye etmiyorum. Piyasa yüksek kalitede online multiplayer oyunlarla dolu olduğundan bu oyunla ne kadar zaman geçirebilirsiniz orası da ayrı bir soru. Eğer oyun oynamak için zamanınız bolsa ve Transformers'a karşı özel ilginiz varsa War for Cybertron iyi bir tercih olabilir.