Trichogaster leerii (İnci Gurami)

#1
Sponsorlu Bağlantılar


Latince Adı: Trichogaster leerii

Habitatı ve Anavatanı: Borneo Malezya Tayland'ın yavaş akan bol bitkili sığ suları.

Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul.

Davranış Biçimi: Barışçıl.

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl.

Yüzme Seviyesi: Tüm Seviyeler

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha renklidir ve üst yüzgeçleri daha noktalıdır.

Üreme: Uygun bir çift bulmak zordur. Çift tuttuğunda üretimi kolaydır. Erkek 25 cm'i bulan boyutta bir köpük yapar. Suda akım bulunmamalıdır. 200-300 arası yumurta dökerler. Yumurtlamadan sonra dişi yavrular serbest yüzmeye başladıktan sonra da (4-5 gün sürebilir) erkek çıkarılmalıdır. Yavrular yavaş gelişir.

Sıcaklık: 24-28 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 13 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 80 lt

Su Sertliği: Yumuşak-Orta

pH: 7

Zorluk Seviyesi: 1

Genel Yorum: Diğer Guramilerle Corylerle Tetralarla iyi geçinir. Akvaryumun kenarları bitkilerle dekore edilmeli ortada yüzme alanı bırakılmalıdır. Diğer Guramiler gibi İnci Gurami de sığ akvaryumlardan hoşlanır. Cichlid gibi agresiftürlerle beslenirse rengi solar yemden kesilir. Barışçıl bir karma akvaryum balığıdır. 8 yıl kadar yaşayabilir. Diğer Guramiler gibi uzun ventral yüzgeçlerinin ucunda tat alma duyuları vardır. Sivrisinek lavrası pul yem beyaz kurtun yanında haşlanmış ıspanak da verilmelidir.


Bilgilerin Açıklaması
Davranış Biçimi:
Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
Zorluk Seviyesi: 1 en kolay yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.