Ttnet Temiz İnternet İçin Kolları Sıvadı

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Müzik portalını açan TTNET, video sitesinin ticari tanıtımını kasımda, oyun portalını ise 2008 yılı sonunda açmayı planlıyor. Şirketin hedefi, tamamen Türkçe içerikli sitelerle kullanıcılara güvenli bir içerik sunmak.

Bilişim Fuarı'nda bu yıl, gerek mobil gerekse sabit hat tarafında hızlı internet (genişbant) alanındaki hız limitleri ve yeni nesil servisler öne çıkmış durumda. Bu konuda çalışmalar yürüten firmalardan biri olan TTNET’in Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Ufuk Ağar, şirket olarak üç farklı alanda kişisel eğlenceye yönelik olarak çalışmalarımıza hız verdiklerini söyledi. Ağar, "Bunlar müzik, video ve oyun kategorileri. Bu amaçla her üç eğlence teması altında yeni internet sitelerimizi hayata geçiriyoruz. "Müzik" servisini hizmete açtık. "Video" hizmeti ise kasım ayında ticari olarak lanse edilecek. Ardından da şu anda fuarda tanıtımını yaptığımız “çocuk” adlı portalımızı tanıtacağız" dedi.
100 bin parçalık arşiv
Yapılan tüm bu çalışmaların güvenli ve temiz internet yapılanması altında yürütüldüğünü söyleyen Ağar, gerek müzik, gerek video gerekse oyun alanında Türkçe ve güvenli içerik alanında ciddi çalışmalar yaptıklarının altını çizdi.
Şirketin müzik portalı hakkında bilgi veren Ağar, 100 bin parçalık şarkı listesinin kullanıcılarla paylaşıldığını aktardı. Ağar, bu alanda yaşanan gelişmeleri ve yenilikleri ise şu sözlerle anlattı:
"Müzik portalımızın arşivi sürekli büyüme gösteriyor. Özellik olarak da yenilikler ekliyoruz. Şu anda kullanıcılar kendi müzik listelerini oluşturabiliyorlar. Söyleşiler, fotoğraf galerileri ve etkinlik rehberi sitenin diğer özellikleri arasında öne çıkıyor. Şu an kadar sitenin elde ettiği rakamlara bakacak olursak, 8 milyon parçanın bilgisayarlara internet üzerinden yüklendiğini görüyoruz. Dinlenen müzik parçası rakamı ise 13 milyonu aşmış durumda."
Yabancı müzik geliyor
Ağar'ın müzik alanında açıkladığı bir diğer önemli bilgi ise yabancı müzik alanındaki gelişmeler oldu. Bugüne kadar telif hakları sorunundan dolayı Türkiye'de online olarak internet üzerinden satışı yapılamayan yabancı sözlü müzik parçaları Ağar'ın verdiği bilgiye göre yakında şirketin müzik portalında yer alacak. Önde gelen müzik şirketleriyle görüştüklerini ve bu konuda son aşamaya gelindiği bilgisini veren Ağar, bu konuda, "Yabancı parçalar müzik sitemizde en geç yılbaşında olacak" dedi.
100'ü aşkın Türkçe oyun
Çalışmaları devam eden video portalının kasım ayı içinde sürpriz bir lansmanla aktif olarak tüketicilerin kullanımına sunulacağını açıklayan Ayşe Ufuk Ağar, oyun konusunun ise kendilerini çok heyecanlandırdığını açıkladı.
Oyun kategorisinin müzik ve videoyu tamamladığını belirten Ağar, "Gerek güvenlik gerekse temiz internet açısından tamamen Türkçe olan oyun sitemizin öne çıkacağını düşünüyoruz. 100'ü aşkın oyunla siteyi açmayı planlıyoruz. Oyunlar flash tabanlı olacak. Yabancı içerikli oyunların tamamı Türkçe versiyonuyla kullanıma sunulacak" diye konuştu.
Şirketin oyun portalının bu yılın sonuna doğru açılmasının planlandığı bilgisini veren Ağar, açılacak olan sitenin rakiplerinden en belirgin farkının, ‘reklam, pop-up ve link gibi, bu tip sitelerde art arda açılan özelliklere sahip olmaması’ olduğunu açıkladı.
‘KOBİ’ler için IT departmanı olduk’
TTNET olarak 5.2 milyon abone sayısın aştıklarını söyleyen Ayşe Ufuk Ağar, fuarda, mevcut ve yakında kullanılacak olan şirketin tüm servislerinin tanıtımını yaptıklarını, bunlar arasında Wi-Fi ile 3G'ye birleştiren erişim noktalarının da olduğunu anlattı. Ağar, önümüzdeki dönemde Türk Telekom, Avea ve TTNET olarak ortaklaşa yürütülen projelerin altına imza atacaklarını iletti.
Türk Telekom grubunu bünyesinde faaliyet gösteren şirketin ağırlık verdiği bir diğer alan olan 'işyerim' paketinin ise KOBİ'lerin e-dönüşümü için oldukça önemli olduğunun altını çizen Ağar, bu anlamda ticari faaliyet gösteren iş yerlerine ciddi avantajlar sağladıklarını söyledi.
Ağar, bu kapsamda verilen hizmetlerle adeta bu şirketlerin IT departmanları gibi hareket ettiklerini, kurumsal satış ağları sayesinde yerinde kurulum ve yüz yüze eğitim desteği sağladıklarını sözlerine ekleyerek, "KOBİ'lerin internet dünyasına adım atması için en önemli bileşenleri sağlıyoruz. KOBİ'lere sunduğumuz bu servislerle, herhangi bir şirketin basit yolla kendi sitesini kurabilmesi ve e-ticaret yapabilmesi için platform oluşturuyoruz" şeklinde konuştu.