Turanlar Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Konya Köyleri - Cihanbeyli Turanlar Köyü - Turanlar Köyü Hakkında Bilgiler - Turanlar Köyü ResimleriKonya Cihanbeyli Turanlar Köyü
Turanlar Köyü Konya ilinin Cihanbeyli ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: CİHANBEYLİ

İl: KONYA

Köy Muhtarı: ABDULKADİR TURHAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
Cep Telefonu:

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000:371
1997:435

İle Uzaklığı: 150 km

İlçeye Uzaklığı: 50 km

Rakım: 1230 m

Turanlar Köyü Tanıtımı

Konuşulan dilin benzerlik göstermesinden ötürü yöre halkının Adıyaman’ın Kahta İlçesi civarından geldikleri rivayet edilmektedir. Adı geçen yerden gelenlerin Kelhasan ve kabilesinin olduğu biliniyor. Ancak neden geldikleri kesin olarak bilinmiyor.

Adıyaman dan yola çıkan kabilenin Yunak İlçesi Saray Kasabası ‘Gölbaşı’ mevkiine geldiklerinde öküzleri yorulmuş ve bir süre adı geçen yere yerleşmişler. Daha sonra Kelhasan ile kardeşinin (adı bilinmiyor) arasında anlaşmazlık çıkıyor. Kelhasan yöreden ayrılırken yeğeni Hüseyin ile birlikte şimdiki Kelhasan Kasabasının bulunduğu mıntıkaya geliyorlar.

Kelhasan ve yeğeni ‘Çalı ave’ denilen ve Yunak – Tuzgölü yoluna hakim olan buraya yerleşmiş ve yeğeniyle birlikte şimdiki Turanlar Köyünün kurulduğu mevkii yaz mevsimlerinde yayla olarak kullanmaya başlamışlardır. Zamanla büyüyen yayla 1956 yılında köy statüsüne kavuşmuştur. Cihanbeyli’nin Kuzeybatısında İlçe merkezine 50km. olup nüfusu 418 dir. Köy muhtarlığı A. Kadir Turan tarafından yürütülmektedir. Köyde bir Cami, birde İlkokul bulunmaktadır.

Geçim kaynakları Tarım ve Hayvancılığa dayanmakta olup Yurtdışında çalışan işçilerin de köy ekonomisine önemli katkısı bulunmaktadır.
Örf ve adetleri ilçe merkeziyle benzerlik teşkil etmektedir.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.