Turfullar Köyü Bigadiç Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Turfullar Köyü Bigadiç - Turfullar Köyü resimleri - Turfullar Köyü hakkında - Turfullar Köyü tanıtımı Balıkesirİlçe: BİGADİÇ - İl: BALIKESİR


Köy Muhtarı: Mehmet TÜZÜN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: (0 266) 635 21 58

Cep Telefonu: 0 535 410 28 58

Turfullar, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur.Rivayete göre Bursa yöresinden köye gelip yerleşin Turfal isimli bir aileden aldığı söylenir. Köy halkı Orta Asyadan gelen yörük ve kavmindendir. Osmanlı zamanında köy yörenin en büyük köylerindendir. Köyde meydana gelen kuraklık ve kıtlıklardan dolayı Şu anki Balıkesir Merkez Akçaköy köyü halkı ( Akçakız Obası) bu köyden koparak Balıkesir Türkmen tepesinin eteklerine yerleşmiştir. Bu nedenle köy küçülerek özelliğini kaybetmiştir.

Kültür

Köyde düğünler Cuma günü başlar Pazar akşamı sona erer Başlıca erkek oyunları Harmandalı yörük ali toplama karşılama Halay ve Sütiçtim dilim yandı oyunlarıdır. Bayanlar ise aşağı yoldan vb. oyunları oynar maniler söylerler. Başlıca yemekleri keşkek hoşaf pilav ve tarhana çorbasıdır. Kahvehane kültürü gelmeden köy odaları mevcuttu.

Coğrafya

Balıkesir iline 60 km, Bigadiç ilçesine 22 km uzaklıktadır. köy ayrıca balıkesir merkez akçaköyün kurulmasına yardım etmiştir.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 700
2000 676
1997 667

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.1 tanede süt fabrikası vardır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mehmet BOZDAĞ
2004 - Mehmet Tüzün
1999 - Mehmet TÜZÜN
1994 - Mustafa NİSAN
1989 - İsmail ZEYREK
1984 - Adil TÜZÜN

1979 ismail salı

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır'Ebe Mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüz hakkındaki bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz