Turgutalp Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Turgutalp Köyü Zile- Turgutalp Köyü Hakkında - Turgutalp KöyüTanıtımı - Turgutalp Köyü ResimleriBilgiler
Nüfus 83 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 60400
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Zile
Turgutalp, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihçesi
1876 yılından sonra Azerbeycan'dan göç eden Azeri Türkleri yaşam tarzlarını değiştirmeden sürdürmek için (1896) Tokat-Zile'nin dağlık bir bölgesine yerleşerek Turgutalp Köyü'nü kurup yerleşik hayata geçmişlerdir.60'lı yılların başında yağan dolu, bütün hasadı yok ederek köy insanlarını göçe zorlamıştır.Başlangıçta Çekerek,Zile,Suluova gibi çevre kasabalara göç eden köy halkı 70li yılların başında büyük şehirlere çoğunluklu olarak da İstanbul'a göç etmeye başlamıştır.İstanbul'a gelen ilk köylüler simit sanayiinde çalışmışlardır. Şu an İstanbul'da faal bir köy derneği vardır.Köy derneği kökleri aynı olan insanların kopmaması için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.Temmuz ayı içerisinde düzenlenen Hengel Şenliği bu etkinliklerden biridir.Ayrıca delikaya denen bir mevkii vardır burasının tarihi tarihçi sarbon a göre mö 3500 yıllara dayandığı tahmin edilir. Rivayet budur ki o delikten karşıya geçebilen insanların bu dünyadaki günahlarından arınıldığına inanılır.

Aileler
Kasımlılar,Bendalı,Uzun Hüseyinler,deli mehmetliler,Bahattinler,aloyunlarve galenderliler,nesifkişiler sülalesi,Demirliler,Çukurova,Cavatlı köyün ilk akla gelen sülale isimleridir.

Kültür
Köyümüzün çok fazla yemek çeşidi olmamasına rağmen en bilineni HANGEL ve HAŞIL'dir.Hamur işleri : Pıtıl,mayalı,çömbe,bişi,feseli,kete,iskefe vs. Çorbalar : Helle çorbası,ekmek çorbası,efelek çorbası,ayran çorbası,doyğa çorbası,pencer(madımak) yemeği,gıjıldek yemeği vs.ayrıca her yılın temmuz ayında kendine has kültr ve örf adetleri yeni nesillere aktarmak için festival düzenlenir bu festival fransadaki cannes festivalinden sonra avrupada bilinen ikinci büyük festivaldir
Coğrafya
Tokat iline 107 km, Zile ilçesine 40 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 84
1997 148

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Zeki Öz
1999 - Satılmış Uçar
1994 - Satılmış Uçar
1989 - Halil Öktem
1984 -Abdullah Pekşen
(1979) - Nasif Oktay
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasından dolayı taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz