Turgutlu Köyü Kozan Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
turgutlu köyü bilgileri - turgutlu köyü resimleri - turgutlu köyü tanıtımTurgutlu, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı o kabilenin reisi olan turgut reis'ten gelmektedir. Bir rivayete görede aslı tunustan gelme bu kabileye tunusluar tunuslular sonrada toruslar denilmiş ve torus arabları diye kalmıştır.
Kültür

Köye göç eden küçük bir topluluktur.
Coğrafya

Adana iline 78 km, Kozan ilçesine 8 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1100
1997 1250

köyde kış nüfusu kalabalık yaz nufusu yok sayılacak kadar azdr. çünki yaz mevsimi iş mevsimidir. makina çalıştırıyorlar. köyün çogunluk kısmıda bu mevsimde dilenmeye gider.Köyün hemen hemen tamamı birbiri ile akrabadır
Ekonomi

çifçi ve dilencilikle geçimlerini sağlarlar.Türkiyenin büyük şehirleri bu köyde bulunan dilenci ağaları tarafından paylaşılmıştır.Kozan ekonomisi bu köyün elindedir.Köy içerisinde yollar yapılı değildir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitim yoktjr. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi yokdur. Ptt şubesi yoktur ptt acentesi yokdur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik vardır. Telefon bulunmaktadır.Fakat sürekli dışarda olduklarından cep telefonu kullanımı yaygındır.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz