Türk Dil Bayramı Hakkında Bilgi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Türk Dil Bayramı, Dil Bayramı ne zaman,Türk Dil Bayramı tarihi,Türk Dil Bayramı nedir,Türk Dil Bayramı ne zaman,

Türk Dil Bayramı

İstanbul�da Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylültarihi Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti�nin en önemli kültür kurumlarından biri olan Türk Dil Kurumu 69 yıl önce, 12 Temmuz 1932�de kurulmuştu.

Yeni Türkiye Cumhuriyeti�nde dil ve tarih, Atatürk�ün en çok önem verdiği olgulardı. Önce 1931�de Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti kuruldu. Uluslaşmanın en önemli temellerinden bir diğeri de dil idi. Bunun bilincinde olan ulu önder Atatürk, 11 Temmuz 1932 gecesi sofrasında bulunanlara �Dil işlerini düşünmek zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?� diye sorar. Oradakilerin bu düşünceye katılması üzerine �Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş bir dil cemiyeti kuralım. Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun.� diyerek Türk Dil Kurumunun temellerini atar.
Ertesi gün Samih Rifat, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri İçişleri Bakanlığına başvururlar. Sonradan adı Türk Dil Kurumuna çevrilecek olan Türk Dili Tetkik Cemiyeti kurulur.

Cemiyetin kuruluşuyla birlikte başlayan çalışmalar sürerken, Türk Dil Kurultayının hazırlıkları da başlamıştır. Bu coşku ve heyecan içerisinde Türk Dil Kurultayı toplanır. Kurultaya çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı katılır. Atatürk, Kurultayı baştan sona kadar izlemiştir. Türkçenin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi yolunda Türk Dil Kurultaylarının çok önemli yeri vardır.