Türkiye tıp literatüründe bir ilk

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
KAYSERİ (İHA) - Kayseri Özel Tekden Hastanesi bünyesinde yapılan bir ameliyat sonrası patalojik araştırma sonucunda ortaya çıkan bir vaka Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyor.

Açıklamalarda bulunan Özel Tekden Hastanesi Pataloji Uzmanı Mehtap Kala, taş nedeniyle böbreği çürümüş olan ve böbreği alınması gereken hastanın ürologlar tarafından ameliyat edildiğini ifade ederek, "Çıkarılan böbrek, patalojik açıdan incelendiğinde "Intestinal Metaplazi + Kronik Pyelonetnit" adı altında bir durum tespit edildi. Bu vaka dünyada tanımlanan 15. vaka olarak kabul edilirken, Türkiye'de ise görülen ilk vakadır" dedi.

İnsan vücudunun zaman zaman kendi içinde taşlar oluşturabileceğini, hepsinin sağlık sorunu oluşturmasının söz konusu olmadığını hatırlatan Kala, her böbrek taşının böyle bir soruna neden olmasının beklenmediğini açıkladı. Bunun dünyada çok nadir görülen bir hastalık ve Türkiye'de de benzer ilk örneğinin de bu olduğunu söyleyen Kala, bu tür vakalarda elde edilen dokuların "Pre-kanser" yani kanser öncesi, kanser dokusu oluşturmasına neden olup olmayacağı da halen araştırılmakta olduğunu anlattı.

Hastanın ameliyatını yapan Özel Tekden Hastanesi ürologlarından Op. Dr. Reşat Kaya ise, Yahyalı ilçesinden gelen bir hastanın idrarında yanma ve sol böbreğinde ağrı şikayetleri ile hastanelerine başvurduğunu belirterek, "Yapılan muayene ve tetkiklerden sonra, fonksiyon göstermeyen böbreğin ameliyatla alınmasına karar verilmiştir. Ameliyat sonrası yapılan muayenelerde hastanın durumun iyi olduğu tespit edilmiştir" şeklinde konuştu.