Türkiye'nin En Büyük Hububat Merkezi Kızıltepe'de Kurulacak

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kızıltepe Zahireciler Derneği başkanı Mehmet Şerif Öter; Projemiz bölgemizin gururu olacaktır
Kızıltepe’ye kurulması düşünülen ve Türkiye’nin en büyük hububat merkezi olacak olan yeni Hububat merkezi için hazırlanan 3 proje Kızıltepe Zahireciler Derneği üyelerine tanıtılıp oya sunuldu.

Bölgenin şartları göz önüne alınarak hazırlanan her 3 proje için Kızıltepe Zahireciler Derneğinde kapalı zarf usulüyle yapılan oylamada 198 üye oy kulandı, oylama sonucunda 190 üyenin oyu ile 3 Nolu proje kabul edildi.
Kızıltepe Zahireciler Derneği başkanı Mehmet Şerif Öter 190 oyla kabul edilen projenin hayırlı olsun dileklerinde bulunduktan sonra yaptığı açıklamada “Bölgenin ihtiyaçları göz önünde tutularak Projeler hazırlandı. Biz bir komisyon oluşturarak Türkiye’nin belli başlı tarım bölgelerini araştırdık. Yaptığımız araştırmalar sonucu eksikliklerimizi tamamlamaya çalıştık, ve mühendislerimiz 3 adet Proje hazırladılar, bu projeler Kızıltepe buğday pazarındaki Ticaret borsası Müzayede salonunda demokratik bir ortamda yaptığımız oylama sonucu 3 Nolu projemiz kabul edildi, diyen Öter, Yaptığımız araştırmalar sonucu tasarlanan bu proje hem dönemin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte hem de geleceğe dönük bir proje olmayı hedeflemektedir. Sosyal bölge, idari bölge, pazar alanı ve depolama alanı olmak üzere projemiz 4 kısımdan oluşmaktadır. Sosyal alan olarak nitelendirilen bölge ticaret amacı gütmekte ve bölgenin ticaret akışını hızlandırmayı hedeflemektedir. İdari bölge ise esnafın çiftçinin hatta bölge halkının bir arada olmayı amaçlamıştır.


Projemizde 245 adet asma katlı yazıhanelerin içerisinde mutfak, banyo, wc bulunmaktadır. 500 tonluk kapasitesi olan 245 adet hububat deposu,600 kişilik Müzayede Salonu,750 kişilik salonu İpek yoluna yakın yerde cami, 2 banka yeri, 1 PTT şubesi, 10 bin metrekare arazi üzerinde Alışveriş merkezi, Restoran, Kıraathane, 1 adet kasap dükkânı, 1 adet pastane, 1 adet fırın, 1 adet berber, Nakliyatçılar için Tır ve Kamyon otoparkı, Parkın içinde tamirci, Oto elektrik, Lastikçi gibi temel ihtiyaç olan birimler ve meslekler, Nakliyatçılarımız için yazıhaneler ayrıca Çaycı, Lokantacı gibi pazarımızın emekçileri olan esnaflara yer yapılacak diyen Dernek başkanı Öter “ Projemiz bölgemizin gururu olacaktır. Türkiye’de örnek bir proje olmayı hedefliyoruz. Dicle Kalkınma Ajansından (DİKA) altyapımız için yardımcı olmaları için kendilerine müracaatta bulunacağız. Kızıltepe’ye kuracağımız Türkiye’nin en büyük Hububat Merkezi konusunda DİKA’nın da Bölge ile alakalı hassasiyetlerini iyi bildiğinden bize yardımcı olacaklarına inanıyoruz.” Dedi.
Toplantıda hazır bulunan Kızıltepe Ticaret Borsası başkanı Mehmet Şahin “de Demokratik ortamda seçilen bu Projemiz hayırlı olsun, Kızıltepe’ye kurulacak Türkiye’nin en büyük Projesi sadece ilçemize değil Tüm bölgeye hitap edeceğini hatta ülke çapında bir Hububat merkezi olacağına inanıyorum.” Dedi.

kiziltepeajansi
 

Son düzenleyen: Moderatör: