Türkmenistan'da Turizm

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Türkmenistan'da Turizm


Doğalgaz ve petrol zenginlikleriyle dünya gündemine oturan Türkmenistan, turizm sektörüne de büyük yatırımlar yapmayı amaçlıyor. 1993 yılında Dünya Turizm Örgütüne üye olan Türkmenistan dünyaya turizmle de açılacak.


Türkmenistan, Hazar’da deniz ulaşımı yolunu genişleterek turizm sektörüne bir hız kazandırmayı hedefliyor. Son yıllarda Türkmenistan, başta turizm olmak üzere birçok alanda uluslararası konferanslara ev sahipliği yaparken, 30’dan fazla uluslararası turizm fuarına katıldı. Türkmenistan; Almanya’nın Berlin, İngiltere’nin London, Hollanda’nın Utrecht, Rusya’nın Moskova, Özbekistan’ın Taşkent, Kazakistan’ın Almatı, İran’ın Meşhed kentilerindeki fuarlara aktif bir katılım gerçekleştirerek, Dünya Turizm Örgütü’nün iki defa uluslararası düzeydeki ödülüne layık görüldü.
Türkmenistan’a Her Yıl 60 Ülkeden Turist Geliyor

Dünya Turizm Örgütü tarafından 2002 yılında dünya turizmine katkılarından dolayı ödüle layık görülen Türkmenistan, her yıl 60 ülkeden gelen turistlere hizmet veriyor. Türkmenistan’ın seyahat acenteleri her yıl 60 binden fazla turiste hizmet verirken, bunların 12 binden fazlasının yabancı turist olduğu kaydedildi.

Türkmenistan hükümeti, Hazar’ın kıyısındaki Türkmenbaşı kentine serbest bölge statüsü verdi. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Türkmenbaşı şehrine, serbest bölge statüsü verilmesinin Hazar kıyısında kaplıcaların kurulması ve turizmin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Bu proje için tüm imkânları seferber edeceğini kaydeden Berdimuhamedov, projenin ülke ekonomisinin gelişmesine büyük bir katkı sağlayacağını belirtti. Yabancı işadamlarının bu bölgede rahat çalışmaları için bazı imtiyazların sağlanacağını belirten Berdimuhamedov, burada açılacak kaplıcaların bölgede geniş iş imkanları sağlayacağını ve bunun için 1 milyar Dolar yatırım yapmayı amaçladıklarını söyledi.

Türkmenistan, serbest turizm bölgesinin reklamını da büyük hızla sürdürüyor. Türkmenistan ve bu serbest turizm bölgesini tanıtan reklam filmleri Kazakistan’ın Caspionet, Rusya’nın NTV ve EuroNews gibi televizyon kanallarında yayınlandı.

Türk Şirketler’den Turizm’e Büyük Destek

Türk şirketlerinin de yoğun bir katılımıyla gerçekleşecek olan serbest turizm bölgesi projesi dünya kamuoyunda büyük ilgi uyandırdı. Türkmenbaşı kentindeki turizm bölgesinde büyük yatırımlara imza atmayı planlayan Türk şirketleri, başta Çalık Holding’e bağlı Gap İnşaat, Sehil, Asist, Polimeks, Bahar, İçkale ve Gökdelen şirketleri bu yünde çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiriyor. Hükümet, bu projenin hayata geçirilmesi için bazı imtiyazlar sağlayacak. Yabancı yatırımcılara serbest döviz bozdurmalarına, kazandığı parayı kendi hesabına aktarılması konusunda yardımcı olunacak.
Tika’dan Türkmen Turizmine Eğitim Desteği

TİKA, Türkmenistan’da turizm sektörünün geliştirilmesi faaliyetleri kapsamında, ülkede nitelikli ve profesyonel işgücü oluşturulmasına yönelik eğitim veren Turizm Okul’na destek olmaya devam ediyor. TİKA’nın desteğiyle Türkçe dersleri verilen bir dil laboratuarı, bir bilgisayar odası ile TİKA Türkçe Eğitim Setleri ve çeşitli yayınlarla donatılan bir kitaplığa kavuşan Turizm Okulu öğrencileri Türkiye’de de seminerlere katılıyor.