Türkmenli Köyü Bayramiç Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bayramiç Türkmenli Köyü Bilgileri - Türkmenli Köyü Hakkında - Türkmenli Köyü Tanıtımı - Türkmenli Köyü ResimleriTürkmenli, Çanakkale Bayramiç ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: BAYRAMİÇ

İl:ÇANAKKALE

İle Uzaklığı:60 km

İlçeye Uzaklığı:12 km

Rakım:95 m

Nüfus:

2000:1098
1997:1204

Tarihi

Bayramiç’ten sonra,çevredeki ilk yerleşme merkezleri Türklerin Rumeli’ye geçişlerinde öncülük yapan Ahi Hızır Emir Beyin ordusundaki Türkmen,Yahşi ve Saçaklı Beylere ödül olarak verilen Türkmenli,Yahşi eli ve Saçaklı köyleridir. Bayramiç merkezdeki en eski camilerden olan çarşı camisinden daha eski tarihli bir camiye sahip olduğu tahmin edilmektedir. Köyün adı Türkmen Bey den gelmektedir.Köy halkı ve muhacır dır.

Kültür

Her yıl mayıs ayının ilk haftasında denilen keşkekli pilavlı, yüksek katılımlı piknik tarzındaki mesireler yapılmaktadır. Köyün geleneksel yemekleri; keşkek,pilav,höşmerim,fırında oğlak ve kuzudur.Meşhur Ezine Peyniri Türkmenlide üretilmektedir. Hayvancılık çok gelişmiştir. Koyun, keçi ve büyük baş hayvancılık esas geçim kaynağını oluşturmaktadır.son yıllardaki saanen keçi yetiştiriciliği ile dikkat cekmektedir.

Coğrafya

Çanakkale iline 60 km, Bayramiç ve Ezine ilçesine 12 km uzaklıktadır. Düz bir arazi yapısı mevcuttur. Ormanlık alanı kısmen tahrip olmakla beraber son yıllarda ağaçlandırma çalışmaları hız kazanmıştır.malesef istenilirse 49 yıllıgına köy halkının bi adim atmasina müsaade edilmeyecek sekilde temaya devredilmiştir. türkiyemiz çöl olmasin ama bu sekilde de satilmasin bu sekilde saglanan rantlarin önüne geçilsin. köyün gecim kaynagi olan hayvancilik tükenme aşamasina gelmiştir. bir zamanlar milletin efendisi olan köylümüz suan kodamanlarin kölesi olmus durumdadir.

İklim

Köyün iklimi, akdeniz iklimi ile karasal iklimin geçiş noktası şeklindedir. Tam bir akdeniz iklimi görülmediği için narenciye yetişmez.Marmara iklimi etki alanı içerisindedir denebilir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin tüzel kişiliği muhtarlıktır.

Köy Muhtarı: :: MUSTAFA KOCABALDIR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0.286.7838009
Cep Telefonu: 0.533.4771967

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır 3 katlı sağlık ocağı lojmanı bulunur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.733 Sayılı türkmenli tarım kredi kooperatif müdürlüğü vardır


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz