Türlübey Köyü Buldan Denizli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Buldan Türlübey Köyü - Türlübey Köyü Hakkında - Türlübey Köyü Tanıtımı - Türlübey Köyü Resimleri

İlçe: BULDAN

İl: DENİZLİ

Köy Muhtarı: HİMMET ZAHMAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 815

İle Uzaklığı:
64 km

İlçeye Uzaklığı:
19 km

Rakım:
830 m

Altyapı Bilgileri


Sağlık Evi
Var / Faal
Sağlık Ocağı
Yok
İlköğretim Okulu
Var / Faal
PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Yok
Su Şebekesi
Var
Kanalizasyon
Var

YAĞMUR GELİNİ GELENEĞİ;

Yağmur Gelini , Türlübey köyünde önceki senelerde köy halkının , yılın kurak geçtiği zamanlarda yaptıkları bir tür dua şekli veya gelenektir.
İki erkek tarafından hazırlanan etkinlikte, erkeklerden biri ‘’Yağmur Gelini’’ olur , diğeride Yağmur Gelini’nin belindeki ipten çekerek evleri gezdirir. ‘’ Yağmur Gelini ‘’ olan erkeğin kim olduğu dua bitene kadar söylenmez.
‘’Yağmur Gelini’’ dediğimiz , erkeğin başına el dokuması bir çuval geçirilerek oluşturulan bir semboldür. Akşam ezanından sonra ,Yağmur Gelini’ni, yanındaki erkek belindeki ipten çekerek evlerin kapısına varıp ‘’ Yağmur Gelini Yağmur İster,Yerden Bereket Gökten Rahmet İster.’’ diyerek ev halkını çağırır.Ev halkından biri kova ile getirdiği suyu Yağmur Gelini ‘nin başından döker.Yağmur Gelini ‘ni gezdiren kişinin elinde bir de sepet vardır.Suyu döken kişi, hediye olarak o sepete yumurta veya para vs. koyar. Bu şekilde bütün köyün evleri dolaşılarak dua tamamlanır.Toplanan hediyeler Yağmur Gelini ve onu gezdiren kişi tarafından paylaşılır.

Bilgi: Üster Kesentürk


Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz